Portal_background_image

مشروح سخنان آيت الله دري نجف آبادي در جلسه شوراي فرهنگ عمومي استان در روز سه شنبه 7/10/95

همه مسائل اعتقادی، گفتارها و رفتارها باید در راستای حفظ منافع ملی باشد چرا که دشمنان اسلام و ایران از هر فرصتی برای ضربه زدن به نظام اسلامی استفاده می کند و مردم و مسئولان نباید با کارهای حاشیه ای و بی اساس آب در آسیاب دشمن بریزند.

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

حضرت آیت الله دری نجف آبادی نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و رئیس شورای فرهنگ عمومی در این جلسه با گرامیداشت حماسه 9 دی روز بصیرت و میثاق امت با ولایت گفت: بصیرت و ولایت دو سرمایه ارزشمند نظام اسلامی است که در صورت آگاهی مردم به این دو اصل اساسی هیچ قدرتی نمی تواند به ملت ایران مسلط شود.

وی افزود: مسائل اعتقادی، اخلاقی، رفتاری و گفتاری اساس قرارگاه فرهنگی مورد نظر مقام معظم رهبری است که مردم وظیفه دارند خود را به این چهار اصل مهم تجهیز کنند.

وی تأکید کرد: همه مسائل اعتقادی، گفتارها و رفتارها باید در راستای حفظ منافع ملی باشد چرا که دشمنان اسلام و ایران از هر فرصتی برای ضربه زدن به نظام اسلامی استفاده می کند و مردم و مسئولان نباید با کارهای حاشیه ای و بی اساس آب در آسیاب دشمن بریزند.

ایشان با اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش گفت: رویکرد آموزش و پرورش باید از برنامه های آموزشی محض جدا شود و با ایجاد روحیه خوداتکایی و کارآفرینی به منظور تقویت بسترهای اشتغال و در نهایت تولید گره بخورد.

وی توسعه پایدار در جامعه را نیازمند عملکرد موفق آموزش و پرورش دانست و گفت: مسئولان آموزش و پرورش باید ضمن ارائه مطالب آموزش نظری مفید نسبت به ارائه برنامه های آموزش عملی برای ایجاد اشتغال پایدار در آینده نیز اقدام کند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان بیان کرد: هنگامی که امیرکبیر، اصلاحات خود را در ایران آغاز کرد جامعه ژاپن دوران دیرین فئودالی را سپری می کرد و هیچ گونه خبری از تحولات و انقلاب علمی، صنعتی و دانش و آگاهی سده نوزده میلادی در ژاپن نبود.

وی ادامه داد: پنج سال بعد از امیرکبیر میجی امپراطور ژاپن با سازماندهی بنیادین نظام آموزشی این کشور اصلاحات معروف خود را پایه گذاری کرد، اصلاحاتی که با صیقل یافتن در مسیر تاریخ ژاپن و با گذشت زمان چنان مؤثر واقع شد که ژاپن را به جایگاهی که امروز در صحنه بین الملل دارد رساند، بنابراین توسعه پایدار در کشور تنها با نظام آموزشی کارآمد، علم گرا و کارآفرین میسر می شود.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی اظهار کرد: کشور ژاپن از نظر موقعیت جغرافیایی در شرایط نامناسبی واقع شده است چرا که هیچ نوع منابع خدادادی و زیر زمینی ندارد و از نظر انواع بلایای طبیعی از قبیل سیل و زلزله نیز در امان نیست اما با برخورداری از نظام آموزشی قدرتمند امروزه یکی از پنج کشور بزرگ اقتصادی دنیا مطرح است.

وی ادامه داد: طرح تحول بنیادین آموزش و پرورش باید با رویکرد خوداتکایی در جامعه اجرا شود و مسئولان دستگاههای اجرایی و اعضای شورای فرهنگ عمومی نیز باید با تمام قوا آموزش و پرورش استان را در عملیاتی کردن این مهم حمایت کنند.

وی تأکید کرد: برای دستیابی به اهداف عالی در آموزش و پرورش باید سازماندهی در مدیریت واحدهای مختلف وزارتخانه بر اساس الگوی واحد به سازمان های وابسته به کل ادارات آموزش و پرورش و مناطق و شهرستان ها با رویکرد جدید تعلیم و تربیت در نظر گرفت.

وی با یاد آوری حدیث شریف پیامبر عظیم الشأن اسلام که در پاسخ اصحاب که گرد شخصی جمع شده بودند و او را علامه می خواندند، فرمود:

إِنَّمَا الْعِلْمُ ثَلَاثَةٌ آيَةٌ مُحْكَمَةٌ أَوْ فَرِيضَةٌ عَادِلَةٌ أَوْ سُنَّةٌ قَائِمَةٌ وَ مَا خَلَاهُنَّ فَهُوَ فضل [1]؛ همانا علم سه چيز است: آيه محكم، فريضه عادله، سنت پا برجا، و غير از اينها فضل است.

ایشان بر وجوب جامع نگری در امر تعلیم و تربیت انسان ها تأکید نموده و یاد آور شد باید در زمینه اعتقادی، اخلاقی، رفتاری و گفتاری به موازات یکدیگر در تربیت انسان ها کوشید و اجازه نداد که جامعه و جوانان دچار آسیب و چالش شوند و هویت عمیق دینی و اعتقادی و اخلاقی آن ها دچار آفت گردد. در زمینه تعلیم و تربیت نیز این سه اصل روشن و حکمت آمیز و انسان ساز باید مورد توجه و عنایت قرار گیرد و اساس و پایه های ایمانی و اعتقادی و باورهای عمیق معرفتی استوار و مستحکم گردد و در زمینه اخلاق و ارزشهای والای انسانی و کرائم نفسانی و عاطفی نیز باید پایه ها قوی و اصول محکم و در عرصه های رفتار و عمل و گفتار نیز، ایمان و قرآن و ولایت باید چراغ راه و میزان عمل قرار گیرد.

 

آیه ی کریمه ی " و قولوا قولا سدیدا [2]" چراغ راه باشد و در برابر تهاجم فکری و فرهنگی و هویت و استقلال شخصیت الهی انسان ها درس سلامت، صلابت و مقاومت بیاموزد.

وی اضافه کرد: شکل گیری شخصیت نسل فردای ایران در نظام آموزشی و به دست معلمان توانمند و خوش فکر است و باید اهدافی را که برای تعالی نظام و اقتدار کشور در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش ترسیم شده با دقت عملیاتی کنند.

وی در پایان یادآور شد: خانه و مدرسه باید دست به دست یکدیگر داده و راه تعلیم و تربیت اسلامی را هموار نمایند و خانواده ها باید آموزش و پرورش را در انجام رسالت خود یاری دهند و از تحول همه جانبه در نظام آموزشی کشور حمایت کنند.

تمامی سرمایه ما نسل جوان و نوجوان ماست که هر گونه سعادت و شقاوت آینده جامعه و خانواده ها به تربیت این عزیزان و هشیاری در برابر توطئه ها وابسته است.

 


[1]. اصول کافی، ج 1، ص 32 باب فضل العلم

[2]. احزاب، 70


دسته بندی

مسئول سایت


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه