Portal_background_image

نمازجمعه 1395/04/11

اگر انسان در مسیر درست نورانیت حرکت کند در نهایت به جای حیات مادی و فیزیکی، حیات بسیار بالاتر، عالی تر، با عظمت تر و مقدس تر و با کیفیت تر خواهد داشت. این حیات نورانی است.

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

خطبه اول

الْحَمْدُلِلَّهِ نَحْمَدُهُ وَ نَسْتَعِينُهُ وَ نُؤمِنُ بِه وَ نَتَوَکّلُ عَلَیه ِوَ نَعُوذُ بِاللَّهِ مِنْ شُرُورِأَنْفُسِنَا وَ مِنْ سَيِّئَاتِ أَعْمَالِنَا مَنْ يَهْدِي اللَّهُ فَلَا مُضِلَّ لَهُ وَ مَنْ يُضْلِلْ فَلَا هَادِيَ لَهُ وَأَشْهَدُ أَنْ لَا إِلَهَ إلَّا اللَّهُ وَحْدَهُ لَاشَرِيكَ لَهُ وَ أَشْهَدُ أَنّ َمُحَمَّداً عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ (ص) اُوصيکُم عِبادَالله وَ نَفْسی بِتَقْوَی الله وَ اُخوّفکُم مِن عِقابِه

برادران و خواهران عزیز همه شما بزرگواران و نفس حقیر خودم را به تقوای الهی توصیه می کنم. ماه شریف و مبارک رمضان المبارک، ماه تحصیل و تکمیل تقوا، گسترش تقوا و پیروی از تقوا و تقوامداری است. ماه ساختن فرد، خانواده بر اساس تقوا و جامعه ی پرهیزگاران و متقین با رهبری و امامت امام المتقین امیر المؤمنین علی بن ابی طالب (ع) است. ما خدا را سپاسگزاریم که تا جمعه ی آخر ماه شریف رمضان، در مدار تقوا حرکت کردیم، گفتار و کردار ما، زندگی فردی و خانوادگی و اجتماعی ما بر اساس تقوا تدبیر شده است. روزهای باقی مانده ی این ماه نیز در تکمیل تقوا تلاش می کنیم که شب عید فطر که شب جایزه دادن و روز عید فطر که روز جایزه و روز نماز با عظمت عید فطر است و آماده می شویم تا یک سال دیگر تا ماه رمضان آینده در همین قرار و مداری که با خدا و اهل بیت (ع) و امام زمان (عج) بسته ایم، یعنی قرار و مدار تقوا در همین مدار عمل کنیم. انشاءالله معیارها و موازین و اصول تقوا را رعایت کرده و حفظ کنیم. امام سجاد (ع) در دعای 44 صحیفه بر این مسئله تأکید می کند که از این فرصت بسیار با عظمت ماه رمضان استفاده کنیم و وجود خود را غرق در نور تقوا و علم، معرفت، اخلاص و عدالت و ولایت قرار دهیم. وجود ما به نور حق و قرآن و اهل بیت (ع) نورانی شود. از ظلمات جهل، غفلت، غرور، حسد، کینه، نخوت و وابستگی به دنیا آزاد شده و در فضای نورانی ولایت حق و ولایت اولیای حق، وجودی نورانی، زبان، قلم، چشم، گوش و جانی نورانی به نور حق و ولایت و اهل بیت (ع) داشته باشیم.

خوشا به سعادت کسانی که از این فرصت طلایی و با عظمت، ایام و لیالی این ماه مبارک و ماه خدا حداکثر استفاده را کرده و وجود آن ها نورانی شده است. قرآن کریم در مورد نور سخن بسیار گفته است. سوره ی نور نیز در همین رابطه ست. خداوند نور آسمان ها و زمین است. نور او در مساجد و خانه ها، در قلب ها و جان های ما وارد شود؛ في‏ بُيُوتٍ أَذِنَ اللَّهُ أَنْ تُرْفَعَ وَ يُذْکَرَ فيهَا اسْمُهُ يُسَبِّحُ لَهُ فيها بِالْغُدُوِّ وَ الْآصالِ [1]؛ (این چراغ پرفروغ) در خانه هایی قرار دارد که خداوند اذن فرموده دیوارهای آن را بالا برند (تا از دستبرد شیاطین و هوسبازان در امان باشد) خانه هایی که نام خدا در آنها برده می شود، و صبح و شام در آنها تسبیح او می گویند ...

خانه های دل انسان ها، خانه ی نور حق، نور پیامبر (ص) و امیر المؤمنین (ع) باشد. اگر خداوند می خواست انسان را ضیافت کند بهتر از این ماه مبارک نمی شود که دل های انسان ها نورانی شود.

اللَّهُ وَلِيُّ الَّذينَ آمَنُوا يُخْرِجُهُمْ مِنَ الظُّلُماتِ إِلَي النُّورِ [2]؛ خداوند، ولی و سرپرست کسانی است که ایمان آورده اند آنها را از ظلمتها، به سوی نور بیرون می برد.

رشته ی علاقه انسان های با ایمان با خداست. ریسمانی که به گردن نهاده اند، ریسمان بندگی و تواضع و خشوع و خضوع و عبودیت خداست. نتیجه ی این ریسمان نورانیت است. خداوند آن ها را از ظلمات غفلت، جهالت، دنیا و ریاست به سوی نور هدایت می کند. همه سخن او نیز همین یک کلمه است که انسان از تمام تاریکی های فردی، خانوادگی و اجتماعی و هم دنیای اسلام به سوی نور هدایت شود. تمام دنیای اسلام در سایه ی یک نور حرکت کند که آن نور، قرآن و محمد بن عبدالله (ص) است.

خداوند در سوره مبارکه حدید، نتیجه ی این حرکت در فضای نورانیت و صداقت و امانت، اخلاص و معرفت را در قیامت منعکس می کند. همان طور که خداوند در ابتدای سوره بقره، مردم را به سه گروه تقسیم می کند:

 • مؤمنین که 6 آیه در مورد آن ها بیان شده است.
 • کافرین که دو آیه درباره ی آن هاست.
 • منافقین که در 13 آیه در مورد آن ها سخن گفته شده است. هر چه مسلمان ها ضربه خورده اند از منافقین بوده است. امروز نیز همین طور است؛ گروههایی مانند آل سعود، داعش و ... مصداق منافقین است. زمانی که به معرفی منافقین می رسد، توضیح مبسوطی ارائه می دهد تا مسلمانان دشمن خود را بشناسند و در دام دشمن نیفتاده و اسیر توطئه دشمن قرار نگیرند؛ وَ إِذا قيلَ لَهُمْ لا تُفْسِدُوا فِي الْأَرْضِ قالُوا إِنَّما نَحْنُ مُصْلِحُونَ *أَلا إِنَّهُمْ هُمُ الْمُفْسِدُونَ وَ لکِنْ لا يَشْعُرُونَ [3]

و هنگامی که به آنان گفته شود: «در زمین فساد نکنید» می گویند: «ما فقط اصلاح کننده ایم»! آگاه باشید! اینها همان مفسدانند ولی نمی فهمند.

خداوند در سوره مبارکه حدید به آشکار شدن باطن ها و حقیقت وجودی انسان ها اشاره می کند. مجموعه ی حاصل عمر انسان در قیامت منعکس می شود که سه صحنه پیش می آید:

يَوْمَ تَرَي الْمُؤْمِنينَ وَ الْمُؤْمِناتِ يَسْعي‏ نُورُهُمْ بَيْنَ أَيْديهِمْ وَ بِأَيْمانِهِمْ بُشْراکُمُ الْيَوْمَ جَنَّاتٌ تَجْري مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهارُ خالِدينَ فيها ذلِکَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظيمُ[4]؛ (این پاداش بزرگ) در روزی است که مردان و زنان باایمان را می نگری که نورشان پیش رو و در سمت راستشان بسرعت حرکت می کند (و به آنها می گویند:) بشارت باد بر شما امروز به باغهایی از بهشت که نهرها زیر (درختان) آن جاری است جاودانه در آن خواهید ماند! و این همان رستگاری بزرگ است!

گروهی که دارای نور ایمان و معرفت هستند. در این جا خداوند زن و مرد را تأکید می کند. وقتی جای پاداش و اجر و تفضلات الهی است، مرد و زن تفاوتی ندارند. ممکن است در تقسیم کار دنیا، تفاوت هایی وجود داشته باشد ولی در آخرت و نتایج اعمال چه بسا کفه ی ترازوی بانوان سنگین تر باشد.

 نور مؤمنین و مومنات، جلوی آن ها و یا سمت راست آن ها حرکت می کند. آن ها یا مقربین و یا اصحاب الیمین هستند، یا این که همه ی وجود آن ها نورانی است و یا در یک سطح عالی از نورانیت قرار گرفته اند. اولین مژده هایی که به آن ها داده می شود درجات آخرت، رضایت خداست. اولین مژده، بهشت و نعمت های بهشتی است. این مومنینی هستند که نور آن ها، آن ها را هدایت می کنند. فردای قیامت، آثار دیگر معنا ندارد. آثار نماز، روزه، راهپیمایی، شب زنده داری و.. به نور تبدیل شده است. حیات مؤمنین و مومنات در فردای قیامت، حیات نورانی است.

کربلایی کاظم ساروقی زمانی که آیات قرآن را می دید، نور آن را می دید. اگر کسی گوش شنوا و چشم بینا داشته باشد هر روز، عالم وجود را نور می بیند و در محضر خدا می بیند و با خدا مکالمه می کند. مانند موسی کلیم الله می شود؛

از عبادت نی توان الله شد/ می توان موسی کلیم الله شد

اگر انسان در مسیر درست نورانیت حرکت کند در نهایت به جای حیات مادی و فیزیکی، حیات بسیار بالاتر، عالی تر، با عظمت تر و مقدس تر و با کیفیت تر خواهد داشت. این حیات نورانی است. البته منظور، نور عالم دنیا نیست چرا که نور عالم دنیا جرم و ماده و انرژی است و در هر ثانیه 50 هزار فرسخ حرکت می کند. نوری که مربوط به عالم ملکوت و اصحاب الیمین و اولیای خدا هست، نور واقعی و نور خداست. اشعه ی لطف خدا و پیامبر (ص) و امیر المؤمنین (ع) و اهل بیت (ع) است.

يَوْمَ يَقُولُ الْمُنافِقُونَ وَ الْمُنافِقاتُ لِلَّذينَ آمَنُوا انْظُرُونا نَقْتَبِسْ مِنْ نُورِکُمْ قيلَ ارْجِعُوا وَراءَکُمْ فَالْتَمِسُوا نُوراً فَضُرِبَ بَيْنَهُمْ بِسُورٍ لَهُ بابٌ باطِنُهُ فيهِ الرَّحْمَةُ وَ ظاهِرُهُ مِنْ قِبَلِهِ الْعَذابُ [5]؛ روزی که مردان و زنان منافق به مؤمنان می گویند: «نظری به ما بیفکنید تا از نور شما پرتوی برگیریم!» به آنها گفته می شود: «به پشت سر خود بازگردید و کسب نور کنید!» در این هنگام دیواری میان آنها زده می شود که دری دارد، درونش رحمت است و برونش عذاب!

منافقین در تاریکی و ظلمات محض هستند و اجازه می خواهند تا از نور مؤمنین استفاده کنند. غافلان، دل مردگان و بی توجه های به عالم وجود و برکات خداوند، سرگرم دنیا و غرور و فریب دنیا بودند. امروز هیچ راه بازگشتی نیست و از کسی فدیه قبول نمی شود.

عمده ی سخن حضرت حق به مؤمنین و منافقین است و کافرین را در آخر و در آیه 15 بیان می کند و در کنار منافقین می خواند: فَالْيَوْمَ لا يُؤْخَذُ مِنْکُمْ فِدْيَةٌ وَ لا مِنَ الَّذينَ کَفَرُوا مَأْواکُمُ النَّارُ هِيَ مَوْلاکُمْ وَ بِئْسَ الْمَصيرُ [6]؛ پس امروز نه از شما فدیه ای پذیرفته می شود، و نه از کافران و جایگاهتان آتش است و همان سرپرستتان می باشد و چه بد جایگاهی است!

بنابراین اگر انسان های مؤمن اعم از زن و مرد، در عالم دنیا و در این ماه رمضان کسب نور کنند. البته نوری که خدا می دهد در ابتدا مانند یک شمع و روزنه ی امید است که اگر مراقبت و مواظبت شود، خداوند این نور را برای او به نور آسمان ها و زمین تبدیل می کند. هزاران هزار برابر نورانیت ایجاد می شود. بهشت جز نورانیت چیزی نیست و جهنم جز ظلمات، جهالت و غفلت چیزی نیست. این به خود انسان، به باطن و اعمال و تجسم اعمال انسان باز می گردد. ملائکه عذاب نیز نتیجه اعمال بد و زشت و ناپسند خود انسان هستند. شیاطین به دست خود انسان پرورش پیدا می کنند و فرشتگان نیز حاصل تلاش و مجاهدت صادقانه ی خود انسان هستند. اگر وجود انسان هم به فرشته تبدیل می شود در سایه ی پاکی و طهارت و ایمان و اخلاص و نورانیت است. بنابراین همان قرآن که در سوره مبارکه بقره سخن از سه گروه می کند و به تفصیل در مورد مؤمنین و منافقین و وکافرین سخن می گوید در سوره های دیگر از جمله در سوره ی حدید نیز این سه گروه را بیان می گوید. به منافقین و کافران که دچار جهالت و فتنه شده و از قافله ی خیرات عقب مانده و خسارت دیده اند خطاب می کند که در قیامت، فدیه ای نیز از آن ها قبول نمی شود چرا که قابلیت و شایستگی لازم را ندارند. ماه شریف رمضان المبارک فرصت با عظمتی است که ما نورانیت را که ثمره ی دین اسلام و رسالت پیامبران عظیم الشان الهی، ثمره ی زحمات امیر المؤمنین (ع) تا امام عسگری (ع) و عشق به امام زمان، مهدی آل محمد (ص) است. باید بتوان این نورانیت را کسب کرد، زندگی فردی و خانوادگی و اجتماعی ما در دنیا با نورانیت و مرگ ما نیز با نورانیت باشد. مرگ با نور ایمان، اخلاص، معرفت و ولایت باشد. همه ی آن نیز یک حقیقت است که نور عشق به خدا و اولیای خداست. قرآن کریم می فرماید: أَ وَ مَنْ کانَ مَيْتاً فَأَحْيَيْناهُ وَ جَعَلْنا لَهُ نُوراً يَمْشي‏ بِهِ فِي النَّاسِ کَمَنْ مَثَلُهُ فِي الظُّلُماتِ لَيْسَ بِخارِجٍ مِنْها کَذلِکَ زُيِّنَ لِلْکافِرينَ ما کانُوا يَعْمَلُونَ [7]؛ آیا کسی که مرده بود، سپس او را زنده کردیم، و نوری برایش قرار دادیم که با آن در میان مردم راه برود، همانند کسی است که در ظلمتها باشد و از آن خارج نگردد؟! این گونه برای کافران، اعمال (زشتی) که انجام می دادند، تزیین شده (و زیبا جلوه کرده) است.

کسی که در سایه ی ایمان و تقوا و حرکت به سوی خدا و مجاهدت دارای نورانیت شد، میته بود و خدا او را احیا کرده و، برای او نور قرار می دهد تا با نور خدا حرکت کند.

به برکت امام (ره) و انقلاب، امروز جوانان و جامعه اسلامی با نور ایمان و نور قرآن و ولایت حرکت می کنند. قبل از انقلاب این خبرها نبود. این فرهنگ اسلامی و جهاد و شهادت این گونه نبود بلکه بیشتر، فرهنگ ناسیونالیستی و ملی گرایی و کمونیستی و ... بود. امروز، فرهنگ امام حسین (ع) زنده شده است. فرهنگ امام حسین (ع) فرهنگ ایمان، نورانیت، تقوا، اخلاص و معرفت است.

خداوند نوری را برای او قرار می دهد که با آن در میان مردم حرکت می کند و حقایق را می بیند. زبان گویا، چشم بینا و گوش شنوا دارد، قلبی بیدار دارد که آلوده نشده و تحت تأثیر فضای آلوده و فضای مجازی و تبلیغات دشمنان اسلام و قرآن، بی بند و باری ها و بی عفتی ها و بداخلاقی ها قرار نمی گیرد. تمام وجود چنین فردی اخلاق حسنه است. اخلاق حسنه نور شب اول قبر است. اگر انسان با علی و اولاد عالی (ع) سنخیت داشته باشد، قطعا نور آن ها نیز بر بالین او در شب اول قبر حاضر می شود. امام سجاد (ع) در دعای 44 صحیفه می فرماید:

 ثُمَّ خَلِّصْ ذَلِكَ كُلَّهُ مِنْ رِئَاءِ الْمُرَاءِينَ، وَسُمْعَةِ الْمُسْمِعِينَ، لَا نُشْرِكُ فِيهِ أَحَداً دُونَكَ، وَلَا نَبْتَغِي فِيهِ مُرَاداً سِوَاكَ[8]؛ خدايا عبادت ما را از لكّه ريا و تظاهر و خودنمايی پاكيزه دار تا در عبادتت كسی را شريك نگيريم و جز ذات اقدست مراد و مقصودی نجوييم.

انسان باید اعمال ماه رمضان را خالص لوجه الله انجام دهد و برای ریا و برای نشان دادن به مردم نباشد. خوشا به سعادت کسی که گفتار و شنیدار و نوشتار او، قدم و قلم و روزه و افطار او همه برای خدا باشد و وای به حال کسی این کار را برای ریا و خودنمایی انجام دهد.

اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلى‏ مُحَمَّدٍ وَ الِهِ، وَ قِفْنا فيهِ عَلى‏ مَواقيتِ الصَّلَواتِ الْخَمْسِ بِحُدُودِهَا الَّتى حَدَّدْتَ

بارالها بر محمد و آلش درود فرست، و ما را در اين ماه بر اوقات نمازهاى پنجگانه به نحوى كه حدودش را معين نمودى.

یکی از برنامه های ما در نظم در نمازهای پنجگانه و نمازهای مستحبی که نشانه ی مؤمن است باشد.

حضرت در یکی از فرازهای دعا توفیق صله رحم را می خواهد:

وَ وَفِّقْنا فيهِ لِاَنْ نَصِلَ اَرْحامَنا بِالْبِرِّ وَالصِّلَةِ، وَاَنْ نَتَعاهَدَ جيرانَنا بِالْاِفْضالِ وَ الْعَطِيَّةِ

و ما را در اين ماه توفيق ده تا به خويشاوندان خود نيكى و پيوند كنيم، و به همسايگان از راه احسان و بخشش رسيدگى كنيم.

پس از آن امام سجاد (ع) اشاره می کند که این همه فضائل را تنها در ماه رمضان از خدا نمی خواهد. این گنجینه ی وجود انسان، گنجینه ی فضائل اسلام و قرآن و اهل بیت (ع) باشد و در ماههای دیگر نیز خداوند این گنجها را به او بدهد. این ماه، ماه تمرین و آمادگی برای 11 ماه بعد است. لذا حضرت فرمود:

اَللَّهُمَّ وَ اجْعَلْنا فى سآئِرِ الشُّهُورِ وَ الْاَيّامِ كَذلِكَ ما عَمَّرْتَنا، وَاجْعَلْنا مِنْ عِبادِكَ الصّالِحينَ الَّذينَ يَرِثُونَ الْفِرْدَوْسَ هُمْ فيها خالِدُونَ

 

غفلت ما، و شبش گواه تقصير ما نباشد. بار الها ما را در هم ماهها و روزها تا زمانى كه زنده‏مان مى‏دارى اينچنين قرار ده، و ما را از عباد شايسته خود گردان كه بهشت را به ميراث برند و در آن جاودان باشند.

این مسیر ایمان و جهاد و صبر، مسیر استقامت، عشق به خدا و اولیای خدا را تا لحظات آخر عمر در ما زنده و پایدار قرار دهد.

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ * اللَّهُ الصَّمَدُ * لَمْ يَلِدْ وَ لَمْ يُولَدْ * وَ لَمْ يَکُنْ لَهُ کُفُواً أَحَدٌ

 

 

خطبه دوم

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

الْحَمْدُلِلَّهِ نَحْمَدُهُ وَ نَسْتَعِينُهُ وَ نَسْتَغْفِرُهُ وَ نَسْتَهْدِيه ِوَ نَعُوذُ بِاللَّهِ مِنْ شُرُورِأَنْفُسِنَا وَ مِنْ سَيِّئَاتِ أَعْمَالِنَا مَنْ يَهْدِي اللَّهُ فَلَا مُضِلَّ لَهُ وَ مَنْ يُضْلِلْ فَلَا هَادِيَ لَهُ وَ أَشْهَدُ أَنْ لَا إِلَهَ إلَّا اللَّهُ وَحْدَهُ لَا شَرِيكَ لَهُ وَ أَشْهَدُ أَنّ َمُحَمَّداً عَبْدُهُ وَ رَسُولُهُ انْتَجَبَهُ لِوَلَايَتِهِ وَ اخْتَصَّه ُبِرِسَالَتِهِ وَ أَكْرَمَهُ بِالنُّبُوَّةِ أَمِيناً عَلَى غَيْبِهِ وَ رَحْمَةً لِلْعَالَمِ. اُوصيکُم عِبادَالله وَ نَفْسی بِتَقْوَی الله و اُخوّفکُم مِن عِقابِه

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ عَبْدِکَ وَ رَسُولِکَ، سید المرسلین وَ امام المتقین وَ رَسُولِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَ صَلِّ عَلَى عَلِیٍّ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ وَ وَصِیِّ رَسُولِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَ صَلِّ عَلَى الصِّدِّیقَةِ الطَّاهِرَةِ فَاطِمَةَ [الزَّهْرَاءِ] سَیِّدَةِ نِسَاءِ الْعَالَمِینَ وَ صَلِّ عَلَى سِبْطَیِ الرَّحْمَةِ وَ إِمَامَیِ الْهُدَى الْحَسَنِ وَ الْحُسَیْنِ سَیِّدَیْ شَبَابِ أَهْلِ الْجَنَّةِ وَصَلِّ عَلَى أَئِمَّةِ الْمُسْلِمِینَ عَلِیِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِیٍّ وَ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ وَ مُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ وَ عَلِیِّ بْنِ مُوسَى وَ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِیٍّ وَ عَلِیِ ّبْنِ مُحَمَّدٍ وَ الْحَسَنِ بْنِ عَلِیٍّ وَ الْخَلَفِ الْهَادِی الْمَهْدِیِّ حُجَجِکَ عَلَى عِبَادِکَ وَ أُمَنَائِکَ فِی بِلادِکَ. اَللّهُمَّ اِنّا نَرْغَبُ اِلَیْکَ فى دَوْلَةٍکَریمَة، تُعِزُّ بِهَا الاِسْلامَ وَاَهْلَهُ، وَ تُذِلُ ّبِهَا النِّفاقَ وَ اَهْلَهُ، وَ تَجْعَلُنا فیها مِنَ الدُّعاةِ اِلى طاعَتِکَ، وَ الْقادَةِ اِلى سَبیلِکَ

برادران و خواهران عزیز! همه شما بزرگواران و نفس حقیر خودم را مجددا به تقوای الهی توصیه می کنم. برای همه عزیزان از ذات اقدس احدیت آرزوی تحصیل تقوا، علم و معرفت را دارم. خداوند اعمال همه عزیزان و همه ملت بزرگ ما را در این ماه شریف به شایستگی قبول بفرماید. همه زحمات و خدمات را ذخیره آخرت ما قرار دهد.

در آغاز از حضور شکوهمند، با عظمت و حماسی همه ملت بزرگ، مخصوصاً مردم شریف استان مرکزی بالاخص کلانشهر اراک در راهپیمایی روز قدس سال جاری صمیمانه سپاسگزارم. از همه کسانی که در برگزاری این راهپیمایی با عظمت نقش آفریدند، صغیر و کبیر، زن و مرد، پیر و جوان، روحانی و غیر روحانی، ائمه جمعه و جماعت، علما و مسئولین و خدمتگزاران، صدا و سیمای مرکز استان و همه ارگان های ذیربط، نهاد شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، نیروی انتظامی، سپاه پاسداران، بسیج، ارتش و همه خدمتگزاران عزیز، استانداری ها و فرمانداری ها و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و نماینده ی مجلس خبرگان رهبری آیت الله اراکی که ما را بهره مند نیز فرمودند و همه عزیزان، دست همه برادران گرامی را می بوسم و نسبت به همه خواهران عزیز احترام و تشکر می کنم. درود بر شما مردم که هر سال آبروی نظام را می خرید و قدرت اسلام و انقلاب اسلامی را نشان می دهید. هر سال وقتی روز شریف قدس می رسد همه یاد امام (ره) را گرامی می دارند. همه به عنوان بیعت مجدد با امام و رهبری، و با شهدای عزیز به پا می خیزند. با زبان روزه و هوای گرم در سراسر ایران و در 80 کشور جهان، به ملت مظلوم فلسطین اعلام می کنند که تنها نیستند. به قدس شریف اعلام می کنند که قدس اولین قبله مسلمانان است. روز قدس، روز اسلام، قرآن، پیامبران و خاتم انبیا محمد بن عبدالله (ص) است. قدس به همه دنیای اسلام تعلق دارد، قدس عامل وحدت، عظمت و اقتدار دنیای اسلام است. امنیت قدس، امنیت همه مسلمانان است. مسلمانان باید برای برقراری امنیت خود از قدس و ملت مظلوم فلسطین دفاع کنند. انگلیس ها جریان صهیونیست ها را بر ملت های مسلمان تحمیل کردند. بالفور وزیر خارجه انگلیس از 1917 تلاش کردند و از سال 1948 رژیم اشغالگر قدس را بر ملت های مسلمان و منطقه تحمیل کردند. صهیونیست ها در مورد سرزمین های اسلامی به اندازه ی 3 درصد هم مالک نبودند. همه سرزمین های اسلامی از آن مسلمانان بود ولی امروز نزدیک به 97 درصد سرزمین های اشغالی در اختیار صهیونیست هاست. مسلمانانی که صاحبخانه اصلی هستند تنها در 3 درصد سرزمین های فلسطین زندگی می کنند. شهر مقدس قدس نیز زیر چکمه دژخیمان صهیونیست و گلوله های رسمی و پلاستیکی است. حتی خاخام خبیث صهیونیست، اعلام می کند که باید آب های فلسطینیان را مسموم کرد. حتی خانه ی کودک دو سه ساله را آتش می زنند و کودکان بیگناه را می کشند این رژیم کودک کش، پیمان شکن، لجباز و عنود هستند، به خدا ایمان ندارند، نژاد پرست، مزدور هستند و منافع غرب و آمریکا را تأمین می کنند. این ها نیزه ای بر پیکر دنیای اسلام هستند. امام راحل (ره) چنین روزی را به نام روز اسلام مطرح کرد. امروز تمام مسلمانان جز عده ای فریب خورده و مزدور مانند آل سعود و داعش و ... در راهپیمایی روز قدس شرکت می کنند. صهیونیست ها قابل اعتماد نیستند. مذاکرات اسلو در سال 1991 برگزار شد و امروز سال 2016 هستیم. یاسر عرفات به ایران می آمد و گزارش مذاکرات را می داد. هدف امریکایی ها و صهیونیست ها از بین بردن ملت فلسطین و تحمیل رژیم اشغالگر قدس بر منطقه ماست اگر بنا باشد این رژیم جنایتکار در این منطقه حاکم باشد منطقه ما تا آخر، روی خوش نخواهد دید. از جنگ ژوئن 1967 تا کنون تقریباً 50 سال گذشته است. آن ها به صغیر و کبیر رحم نکردند. خطر بسیار بزرگی در قلب دنیای اسلام ایجاد کردند. الحمدلله به برکت انقلاب اسلامی، حرکت مقاومت و حزب الله، حرکت نیروهای مؤمن، حرکت هسته های با عظمت مقاومت، حرکت حزب الله در دنیای اسلام و انشاءالله در قلب فلسطین شکل گرفته است.

غزه یک باریکه ی 8 کیلومتر در 40 کیلومتری است که 8 روز و 22 روز در برابر اسرائیلی ها ایستادگی کرد. البته کرانه غربی هم همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند باید مسلح شوند. منتها اسرائیلی ها، دولت خودگردانی ساخته اند که به جای آن خود علیه فلسطینی ها جنایت کنند، این دولت نقش عمال اسرائیل را ایفا می کند. صهیونیست ها با همکاری آل سعود، برای منحرف کردن مبارزه و جبهه مقاومت، داعش را ایجاد کرد اما رهبری، حزب الله و علمای بیدار اسلام می دانند که خطر اول و اصلی و اولویت اول دنیای اسلام رژیم جنایتکار صهیونیست است. باید با تمام وجود در برابر این رژیم ایستاد و مقاومت کرد، باید افشاگری و روشنگری کرد و از ملت فلسطین نسل به نسل حمایت کرد تا انشاءالله ریشه ی این جنایتکاران در منطقه کنده شود. تا زمانی که صهیونیست ها هستند، امنیت برای دنیای اسلام وجود ندارد و وحدت دنیای اسلام دچار مشکل است. آن ها با آل سعود، السیسی و ... برای منافع خودشان، منافع امریکا، اسرائیل، انگلیس و غرب تلاش می کنند. این ها بیگانه اند و برای منافع سیاسی و اقتصادی و مادی دست در دست بیگانگان دارند.

جبهه مقاومت از حزب الله، مردم یمن، بحرین، حشد الشعبی، نیروهای بسیجی سوریه، پاکستان و افغانستان تا نیروهای مؤمن و فداکار جمهوری اسلامی ایران، ارتش، سپاه، بسیج، نیروهای داوطلب مردمی همه باید این پرچم و این علم مبارزه و مجاهدت را با قدرت دنبال کنند. صهیونیست مانند سگ ترسوی بزدلی در برابر هر نوع مقاومتی پا به فرار می گذارند. در چهارم همین ماه، در تل آویو و در نزدیک وزارت جنگ رژیم صهیونیستی دو جوان 21 ساله با اسلحه دست ساز حمله کردند و چهار اسرائیلی جنایتکار را که دو نفر از آن ها از فرماندهان دستگاههای جاسوسی اسرائیل بودند را به جهنم واصل کرده و تعدادی را مجروح کردند. مردم غیر از این چاره ای ندارند. در برابر گرگ تا بیخ دندان مسلح چاره ای جز این که با مشت و درفش و سنگ ایستادگی کرد وجود ندارد. باید جنایتکاران را ولو با عملیات استشهادی به ذلت نشاند. صهیونیست ها از هر جا که آمدند باید به همان جا بازگردند. این جا سرزمین اسلام و قدس و فلسطین است. قطعا این راهپیمایی های شما مردم قلب امام زمان (عج)، امام راحل و شهدا، رهبری و ملت مظلوم فلسطین را خشنود کرده است. قطعا نتانیاهو و لیبرمن و دیگران اگر چاره ای داشتند دق می کردند. قرآن کریم می فرماید: قُلْ مُوتُوا بِغَيْظِکُمْ[9]؛ بگو: «با همین خشمی که دارید بمیرید!»

این آرزوی ماست که این ها از خشم و غضبی که از انقلاب و روز قدس دارند به جهنم واصل شوند و اسلام عزیز و قرآن کریم پیروز شود. بنده بار دیگر از حضور شما عزیزان در راهپیمایی روز قدس صمیمانه سپاسگزارم.

روز چهارشنبه طبیعتا عید خواهد بود و نماز عید ساعت 7:30 صبح اقامه می شود. انشاءالله همه حضور بسیار فعالی در اقامه نماز عید در سراسر استان و میهن اسلامی و شهرستان اراک خواهیم داشت. قبل از نماز عید نیز فطریه را کنار بگذارید. گفته شد حداقل فطریه برای کسانی که قوت غالب آن ها گندم است 6 هزار تومان و آن ها که قوت غالب آن ها برنج است حداقل 15 هزار تومان است. زکات فطره زکات ابدان است و در حقیقت بیمه ی یکسال است.

سالگرد شهادت مرحوم آیت الله صدوقی (ره) در پیش داریم. یاد ایشان، همه شهدا خصوصا شهدای هفتم تیر و شهید مظلوم آیت الله بهشتی را گرامی می داریم. هفته قوه قضاییه را نیز گرامی می داریم. امیدوارم همه مسئولین و دست اندرکاران با توجه به این همت مردم، آماده ی خدمت بیشتری شود. باید قدر این مردم را دانست و نسبت به آن ها سپاسگزار بود. همه ما به این مردم وامدار هستیم. همه ما به ملت بزرگ اسلام و خانواده ی معزز شهدا مدیون هستیم. باید در پیشگاه خدا پاسخگو بوده و قدر این مردم عزیز را بدانیم. مسئولین و خدمتگزاران هر چه در طبق اخلاص دارند باید برای خدمت صادقانه به این مردم و مقابله با توطئه ها باید اقدام کنند و بدانند که خداوند تبارک و تعالی از همه راضی بوده و همه را یاری خواهد فرمود. وَ لَيَنْصُرَنَّ اللَّهُ مَنْ يَنْصُرُهُ؛ و خداوند کسانی را که یاری او کنند (و از آیینش دفاع نمایند) یاری می کند.

 

 

 

 


[1]. نور، 36

[2]. بقره، 257

[3]. بقره، 11 و 12

[4]. حدید، 12

[5]. حدید، 13

[6]. حدید، 15

[7]. انعام، 122

[8]. صحیفه سجادیه، دعای 44

[9]. آل عمران، 119


دسته بندی

مسئول سایت


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه