Portal_background_image

نمازجمعه 1395/04/18

یکی از شاخه های بزرگ تقوا، عفاف، پاکی، پاکیزگی و پاکدامنی است

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

خطبه اول

الحَمدِلله رب‌ّالعالَمین وَالصّلاة وَ السّلام عَلَی خَیرِ خَلقِه وَ اَشرَفِ بَریَّتِه حَبیبِ اِلهِ العَالَمینَ وَ طَبیبِ نُفوسِنَا وَ شَفیعِ ذُنوبنا لِیَومِ الدّین اَلعَبدِ المُؤیَّد ابا‌القاسِمِ مُحمّد صَلَّی اللهُ عَلَیهِ وَ عَلی اَهلِ بَیتِهِ الطَّیِّبینَ الطّاهِرینَ، سیَّمَا علَی بَقیَّۀِ الله فِی الأرَضین. اُوصيکُم عِبادَالله وَنَفْسی بِتَقْوَی الله واخوفکم من عقابه

برادران و خواهران گرامی همه شما عزیزان را به تقوای الهی توصیه می کنم. برای همه عزیزان از خداوند آرزوی توفیق و حسن عاقبت را دارم. خداوند منان را سپاسگزاریم که به ما توفیق داد یک ماه شریف رمضان المبارک را روزه دار باشیم و انشاءالله با دست پر وارد ماه شریف شوال المکرم شویم. ماه شوال که هم ماه امام صادق (ع) است و هم ماه عفو و کرامت و گذشت خداوند متعال است. امیدوارم خداوند نمازها و روزه های ما را در ماه رمضان قبول کرده باشد و به ما توفیق دهد که در ماه شوال و ماه های بعد بتوانیم خدمتگزاران خوبی برای اسلام، قرآن و اهل بیت (ع) باشیم.

یکی از شاخه های بزرگ تقوا، عفاف، پاکی، پاکیزگی و پاکدامنی است. تقوا دهها و صدها شاخه دارد. مانند درخت کهن ریشه داری است که شاخه های آن، صبر، استقامت، صداقت، راستی و درستی، امانت داری در کارها و ... است. یکی از این شاخه های نورانی و پربرکت، مسئله ی عفاف است. عفیف یعنی کسی که خود و نفس خود را در برابر آلودگی ها و انحرافات مهار می کند. در چاله ها و تنگناهای آلودگی سقوط نمی کند. البته مفهوم عفاف تنها در بعد مسائل جنسی نیست بلکه در تمام ابعاد مانند جاه طلبی و ریاست طلبی، اقتصادی و مادی، اخلاق، مسائل حقوقی و ... نیز عفاف کاربرد دارد. عفاف این است که انسان بتواند مهار نفس خود را در اختیار داشته باشد. نفس انسان مانند یک حیوان سرکش مهار را از دست انسان خارج نکند.

هنگام اسب سواری، اگر مهار اسب از دست انسان خارج شود ممکن است انسان آسیب جدی ببیند. در هنگام رانندگی نیز اگر فرمان ماشین از دست انسان خارج شد دیگر قابل کنترل نیست و ماشین برای سرنشینان آن تعیین تکلیف می کند که این بدترین شرایط است. اگر نفس اماره برای انسان تعیین تکلیف کند انسان به بیراهه می رود. حکیمانه این است که انسان، خود، مهار نفس خود را به دست بگیرد. وقتی بحث عفاف و تقوا مطرح می شود بدین معناست که انسان می خواهد اختیار نفس را در اختیار خود، عقل و ایمان دارد. ایمان و عقل و تدبیر حکومت می کند نه نفس چموش و سرکش انسانی.

هیچ انسان عاقلی اختیار گله خود را به دست گرگ نمی دهد بلکه اختیار گله به دلسوزترین انسان ها می دهد تا حتی مراقب بره ها و حیوانات ضعیف باشد و گرگ را از گله دور کند. اگر کسی بخواهد فرزند خود را به کسی بسپارد تا به مدرسه ببرد باید انسانی را انتخاب کند که قابل اطمینان و دلسوز باشد. کسی که در عمر خود بچه ای ندیده است نمی تواند از فرزندان شما نگهداری کند.

افرادی که به دنبال مبارزه با زاد و ولد و کثرت نسل بودند، انسان هایی عقده ای و خبیث بودند. کسانی بودند که به عمر خود بچه ندیده بودند و برای مردم برنامه نویسی کردند. این فرد هر چه عقده دارد بر سر مردم می زد. این نمونه ای از آن هاست که آثار تبهکاری آن ها دامن جامعه را گرفته است. این ها به ملت ما، کشور و جامعه و ناموس ما ظلم کردند. افرادی عقده ای که در مورد ازدواج، خانواده و فرزند داری تصمیم می گرفتند کسانی بودند که خود در زندگی شکست خورده بودند. چنین افرادی نباید مربی، فیلمساز و هنرمند و.. باشند و نباید در جامعه نقش مهمی ایفا کنند. فکر چنین افرادی برای جامعه مانند سم می ماند بنابراین در بعد عفاف و حجاب و عصمت و تقوا نیز همین طور است. بحث عفاف یک سرمایه بزرگ و با عظمت برای جامعه اسلامی است. نه تنها سرمایه فردی و خانوادگی بلکه سرمایه اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، حقوقی و ملی است.

سرمایه ها دو نوع هستند:

 • سرمایه های مادی مانند کارخانه ها که متأسفانه وضع آن ها معلوم است. 50 سال زحمت کشیده شده است و به خاطر این که تعدادی از مدیران فکر می کردند گاو شیرده است هر چه توانستند آن ها را دوشیدند و به جای این که آن را تغذیه کنند آن را به خاک ذلت نشاندند. این ها سرمایه های مادی یک ملت است که متأسفانه به این روز افتاده است.
 • سرمایه های معنوی، دینی و اعتقادی بسیار مهم تر است. انسان ممکن است سرمایه های مادی را جبران و دوباره تأمین کند ولی سرمایه های معنوی که از بین برود به سادگی قابل جایگزین نیست. ملت ما 1400 سال است که سرمایه ای به عظمت سرمایه ی عاشورا و کربلا و امام حسین (ع) دارد. بابت این سرمایه تا کنون وقت، ذوق و هنر خرج شده و داده شده است. در کشور و ملت ما هیچ سرمایه ای به اندازه ی سرمایه ی کربلا و عاشورا و امام حسین (ع) با عظمت نبوده و نیست. 1400 سال است که همه در رابطه با این سرمایه جهاد، فداکاری، برنامه نویسی کرده و هنرمندان، حوزه ها و دانشگاهها، مردم در هر قشری در این زمینه فعالیت کردند. حتی غیر مسلمانان نیز برای آن تلاش کرده اند. این سرمایه معنوی بوده که به سادگی قابل جایگزینی نیست و باید مراقبت و مواظبت کرد. سرمایه با عظمت روحانیت نیز همین طور است. تاریخ زندگی مردان بزرگی که در این استان در طول تاریخ بودند را بررسی کنید؛ نراقیین، آیت الله اراکی، خوانساری، حاج آقا نورالدین، آقا ضیاء الدین. بیش از 6 هزار شهید عزیز این استان و شهدایی که اخیرا در عتبات عالیات و سوریه به شهادت رسیدند هر کدام از این ها سردار رشیدی بودند. انسان غبطه ی چنین جوانان فداکار، مؤمن با اخلاص و با عظمت را می خورد. این ها سرمایه های معنوی، اخلاقی و اعتقادی است.

سرمایه ماه شریف رمضان المبارک، بسیار با عظمت است. در این استان در شهرها، روستاها، در دهیاری ها و همه جای استان، این عظمت، حضور و بیداری و آگاهی سرمایه است. یکی از سرمایه هایی که به سادگی قابل تبدیل نیست سرمایه عفاف و عصمت و تقوا و حجاب و خانواده و ارزش های متعالی خانوادگی، اجتماعی و سیاسی است. این سرمایه ی کمی نیست و شاید در طراز سرمایه ی عاشورا و کربلا باشد. ما هر چه داریم به برکت کربلا و عاشورا در خانواده است؛ به برکت خانواده عاشق امام حسین (ع) و کربلا هستیم. از خانواده عاشق امام حسین (ع) و از امام حسین (ع) عاشق خانواده هستیم. این ها ظروف مرتبطه است و نمی توان آن ها را از هم جدا کرد. امام حسین (ع) به ما درس خانواده، پدر و مادر، عشق به پدر و مادر و اهل بیت (ع) می دهد.

در گذشته با وجودی که امکانات سخت بود، یکی از خدمات افراد مانند پدر بنده این بود که از آب خنک و گوارای داخل قنات بین دسته های عزاداری امام حسین (ع) توزیع می کرد. ما نیز با وجود کودکی، به دنبال پدر می دویدیم. هنوز شیرینی آن روزها و برنامه ها در ذائقه ی ما هست. همه مردم از هیئات و دسته ها، در کارهای خیر و به عشق امام حسین (ع) خاطرات شیرینی دارند. این سرمایه ی کمی نیست. نمونه ی دیگر از این سرمایه، عفاف و عصمت و تقواست. متأسفانه دنیای غرب و سکولاریسم، استکبار و صهیونیست به دنبال آن هستند که سرمایه های با عظمت معنوی، دینی و اعتقادی را در جامعه ما از بین ببرند، نوامیس، دختران و پسران، زنان و مردان را با تحریک، با فیلم های کذایی، فضای مجازی و شبکه های مجازی این ارتباطات را هتک کنند. امسال که مقام معظم رهبری اشاره فرمودند که برخی قصد دارند حتی روزه ی ماه رمضان را زیر سوال ببرند. ما در برابر این سرمایه با عظمت، عفاف، حجاب، تقوا، طهارت روح، اخلاق و ... باید با قدرت ایستاد. باید توطئه ها را شناخت و خنثی کرد. نقشه های دشمن را به جوانان، دختران و پسران گفت. صدا و سیما، رسانه ها، هنرمندان و ... باید افشاگری کنند. معلمان و مربیان، اساتید، روحانیت، نیروی انتظامی، بسیج، سپاه، اطلاعات، دستگاه قضایی و ... همه باید افشاگری کنند. باید پرونده های ننگین مایه ی فساد، فحشا، تبلیغات گسترده ی اسلام و قرآن را افشا کنند تا جوانان ما در دام گرگ های گرسنه نیفتند. همه آن ها می خواهند با اعتقادات ما بازی کنند. زمانی که آدم و حوا از بهشت خارج شدند بلافاصله با برگ های درخت، خود را پوشش دادند. انسان مانند حیوان نیست. حرمت، شخصیت انسان با حیوان متفاوت است. حجاب، اختصاص به خانم ها ندارد بلکه متد حجاب در زنان و مردان متفاوت است. حجاب برای همه است و عفاف، فراتر از آن و دارای ابعاد بسیار گسترده تری است؛ عفت مالی، ناموسی، اخلاقی، سیاسی، زبان ف عفت اعضای بدن، عفت دین و دنیا و آخرت، عفت خانوادگی و اجتماعی ابعاد عفاف است. عفاف یک خیمه با عظمتی است که جامعه را در برابر آلودگی ها و انحرافات حفظ و صیانت می کند. اسلام برای این مسائل اهمیت زیادی قائل است. وظیفه همه ما، پیر و جوان، صغیر و کبیر در برابر دشمنان، غربی ها، صهیونیست ها، هالیودی ها، هنرمندان بی هنر غرب و مزدوران دشمن بسیار سنگین است. هنرمندان با هنری مانند مطهری ها، بهشتی ها، آوینی ها و ... منظور نیستند، منظور از هنرمندان غرب زده کسانی هستند که به دنبال افکار سکولاریستی و غرب هستند، به دنبال آن هستند که ما را از ارزش های متعالی خانوادگی، اجتماعی، اعتقادی، دینی منسلخ کرده وجامعه را تبدیل به مزبله ای کنند که در آن همه چیز جز ارزش های الهی حاکم باشد. باید هوشیار بود. معلمان، مربیان، دانشگاهیان و اساتید باید هوشیار باشند و اگر در این رابطه سهل انگاری شود دشمنان خوشحال شده و قلب امام زمان (عج) را به درد می آید. این کار سخت است. اگر انسان رها شود مانند آب، سریعا در سراشیبی سقوط می رود و به منجلاب فساد و فحشا تبدیل می شود. برای بالا رفتن آب باید فشار آب زیاد باشد، اگر انسان بخواهد به سمت قله ها برود باید سختی بکشد و فداکاری کند. دو راه در برابر انسان باز است؛ راه سقوط، تنزل و انحطاط و راه صعود، کمال و قرب الی الله.

راه انحطاط و بی بند و باری بسیار ساده است. یوسف شدن، یوسف ماندن و یوسف زیستن، پاکدامنی و نجابت هنر است. این که انسان مانند حیوان رها باشد هنر نیست.

در این رابطه، از وجود مبارک حضرت امام باقر (ع) روایتی نقل شده است که تقریباً مضمون آن مستفیض و قطعی است:

 مَا مِنْ عِبَادَةٍ أَفْضَلَ عِنْدَاللَّهِ مِنْ عِفَّةِ بَطْنٍ وَ فَرْجٍ[1]؛ هيچ عبادتى نزد خداوند متعال، برتر و بالاتر از عفت بطن و عفت فرج نيست.

مال حرام خوردن و بی بند و باری و بی اخلاقی با هم ملازمه دارند. انسانی که به دنبال لقمه حرام می رود به دنبال ناموس حرام هم می رود. یکی از آثار حقوق های نجومی و لقمه های حرام، بی بند و باری و فساد و فحشاست.

شکم خود را از حرام و مال شبهه ناک حفظ کنید. اگر پول جزئی به عنوان پول شهریه یا منبر و ... توسط مراجع و مردم به بنده داده می شود اختصاصا در خانواده نیز می گویم که این پول تبرکی است. مال حلال خوردن سخت است. لقمه ی حرام و شبهه ناک آثار بد دارد. در مقابل آن لقمه ی حلال، طیب و پاک بسیار مهم است.

کسانی که بد را پسندیده اند / ز نیکی ندانم چه بد دیده اند

نتیجه ی لقمه، غذا، شکم حلال، محیط و هوای پاک، رحم پاک، قلم، قدم، زبان و چشم پاک، انسان پاک و مطهر است. اگر انسان مقداری آلوده شد، زندگی او نیز آلوده می شود. به جای این که استخر آب گوارا باشد، مرکز زباله ها و آلودگی ها می شود. باید مراقب بود که زندگی، مرکز و سرچشمه ی چشمه سارهای زیبا باشد نه این که خدای نکرده آب فاضلاب در زندگی انسان جمع شود و آب فاضلاب از هر راهی سراغ انسان بیاید.

در روایت دیگری از قول وجود مبارک پیامبر اکرم (ص) نقل شده است که ایشان فرمودند:

ثلاثةٌ اَخافُهُنَّ علی امّتی من بعدی: الضَّلالةُ بَعْدَ المَعْرِفَةِ و مُضِلاّتُ الفِتَنِ و شَهْوَةُ البَطْنِ و الفَرْج [2]؛ از سه چیز درباره ی امتم بعد از خود می ترسم: گمراهی بعد از معرفت، فتنه های گمراه کننده، شهوت شکم و فرج

این که مردم راه معرفت را بدانند و دچار گمراهی شوند. به نام اسلام گروههایی مانند داعش، آل سعود، فرقان و.. را تشکیل دهند.

بی بند و باری مالی و اخلاقی و ناموسی سومین مسئله ای است که پیامبر (ص) به آن اشاره می کند. این که شهوات بر جامعه، جوانان، دختران و پسران، زنان و مردان مسلط شود. هر کس هر طور خواست زندگی کند، نوامیس، خانواده ها و.. آسیب می بینند. پرونده ها در دادگاههای خانواده گسترده است. زندان ها پر می شود، ازدواج ها تاخیر می افتد، ناموس ها آسیب می بیند، اعتقاد و اعتماد عمومی سلب می شود. برخی افراد که به ما مراجعه می کنند و مشکلات را بیان می کنند بسیار ناراحت می شویم، گاهی دست ما برای کمک به این افراد بسته است. خانواده ای مراجعه می کند که مشکلات فراوانی دارد ولی کاری از دست ما بر نمی آید. راه را اشتباه رفته اند. سوراخ دعا گم کرده ایم. بی بند و باری های اخلاقی، اجتماعی اسیب رسان هستند. اگر به دنبال خانواده، محیط و جامعه ای سالم هستیم باید عفاف، حجاب و عصمت و تقوا رعایت شود.

خداوند امام (ره) را رحمت کند که مردم ایران را از دست افرادی مانند رضاخان و ... نجات داد رضاخان یک قزاق بی سواد و معتاد به تریاک بود. انگلیس ها او را برای ریاست مناسب دیدند و او را علم کردند. او در عمر خود به سفر خارجی نرفته بود. در سال 1313 به ترکیه نزد آتاتورک رفت و زمانی که برگشت می خواست مانند او عمل کند و اعلام کشف حجاب کرد. 1314 مسجد گوهرشاد را به مسلسل بستند، علما را زندانی و تبعید کردند، چند هزار نفر از مردم را به خاک و خون کشیدند. این روزها، همان روزهایی است که به عنوان عفاف و حجاب در کشور ما مطرح است. لباس های مردم ایران چه عیبی داشتند که کلاه پهلوی و ... را جایگزین آن کردند. این چه هنری بود که رضاخان داشت. این ها هنر نیست. برای یک ملت، تربیت انسان های شجاع و با غیرت هنر است. فرهنگ سازی، پایه گذاری نظام های عادلانه، پیشرفته و عزت آفرین هنر است. رشد انسان ها، تحکیم بنیادهای اعتقادی و.. هنر است. بی بند و باری و فساد و فحشا، کار بی هنرترین بی هنران عالم است. این ارث بی بند و باری و بی حجابی و کشف حجاب، ارث رضاخان است که از آتاتورک فراگرفته است. رضاخان و آتاتورک همانند عمر سعد و ابن زیاد هستند و ارزش بیشتری ندارند. ما و ملت ما، شما مردم غیور، شما خانواده ها ی با شرافت باید قدر سرمایه های عظیم اسلام و قرآن و اهل بیت (ع) را بدانیم. خدا را شاکریم که شر آن جنایتکاران در گورستان تاریخ دفن شد و امام (ره) آمد و این همه تحول ایجاد کرد. باید قدر دانست. دشمنان باز هم در کمین هستند. انگلیسی ها نمرده اند و صهیونیست، آل سعود، امریکا و ... اضافه شدند و دوباره می خواهند کشور را به همان شرایط قبل بازگردانند. باید با قدرت، قوت و توکل بر خدا پای آرمان های الهی، شهدا، آرمان های امام (ره) و اهل بیت (ع) ایستادگی کرد. عفت، حجاب و عصمت و تقوا و دین را با قدرت حفظ کرد و با خدا معامله کرد که هیچ معامله ای به عظمت معامله با خدا سودمند نیست.

 

 

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

إِذا جاءَ نَصْرُ اللَّهِ وَ الْفَتْحُ * وَ رَأَيْتَ النَّاسَ يَدْخُلُونَ في‏ دينِ اللَّهِ أَفْواجاً * فَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّکَ وَ اسْتَغْفِرْهُ إِنَّهُ کانَ تَوَّاباً

خطبه دوم

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

الْحَمْدُلِلَّهِ نَحْمَدُهُ وَ نَسْتَعِينُهُ وَ نَسْتَغْفِرُهُ وَ نَسْتَهْدِيه ِوَ نَعُوذُ بِاللَّهِ مِنْ شُرُورِأَنْفُسِنَا وَ مِنْ سَيِّئَاتِ أَعْمَالِنَا مَنْ يَهْدِي اللَّهُ فَلَا مُضِلَّ لَهُ وَ مَنْ يُضْلِلْ فَلَا هَادِيَ لَهُ وَ أَشْهَدُ أَنْ لَا إِلَهَ إلَّا اللَّهُ وَحْدَهُ لَا شَرِيكَ لَهُ وَ أَشْهَدُ أَنّ َمُحَمَّداً عَبْدُهُ وَ رَسُولُهُ انْتَجَبَهُ لِوَلَايَتِهِ وَ اخْتَصَّه ُبِرِسَالَتِهِ وَ أَكْرَمَهُ بِالنُّبُوَّةِ أَمِيناً عَلَى غَيْبِهِ وَ رَحْمَةً لِلْعَالَمِ. اُوصيکُم عِبادَالله وَ نَفْسی بِتَقْوَی الله و اُخوّفکُم مِن عِقابِه

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ عَبْدِکَ وَ رَسُولِکَ، سید المرسلین وَ امام المتقین وَ رَسُولِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَ صَلِّ عَلَى عَلِیٍّ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ وَ وَصِیِّ رَسُولِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَ صَلِّ عَلَى الصِّدِّیقَةِ الطَّاهِرَةِ فَاطِمَةَ [الزَّهْرَاءِ] سَیِّدَةِ نِسَاءِ الْعَالَمِینَ وَ صَلِّ عَلَى سِبْطَیِ الرَّحْمَةِ وَ إِمَامَیِ الْهُدَى الْحَسَنِ وَ الْحُسَیْنِ سَیِّدَیْ شَبَابِ أَهْلِ الْجَنَّةِ وَصَلِّ عَلَى أَئِمَّةِ الْمُسْلِمِینَ عَلِیِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِیٍّ وَ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ وَ مُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ وَ عَلِیِّ بْنِ مُوسَى وَ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِیٍّ وَ عَلِیِ ّبْنِ مُحَمَّدٍ وَ الْحَسَنِ بْنِ عَلِیٍّ وَ الْخَلَفِ الْهَادِی الْمَهْدِیِّ حُجَجِکَ عَلَى عِبَادِکَ وَ أُمَنَائِکَ فِی بِلادِکَ. اَللّهُمَّ اِنّا نَرْغَبُ اِلَیْکَ فى دَوْلَةٍکَریمَة، تُعِزُّ بِهَا الاِسْلامَ وَاَهْلَهُ، وَ تُذِلُ ّبِهَا النِّفاقَ وَ اَهْلَهُ، وَ تَجْعَلُنا فیها مِنَ الدُّعاةِ اِلى طاعَتِکَ، وَ الْقادَةِ اِلى سَبیلِکَ

برادران و خواهران گرامی همه شما را مجددا به تقوای الهی توصیه می کنم. برای همه شما از خداوند متعال و برای نفس حقیر خود از حضرت رب العالمین آرزوی توفیق و تقوا و معرفت و اخلاص و حسن عاقبت را دارم. انشاءالله به برکت دعای خیر شما مخصوصاً جوانان عزیز، ما نیز مشمول لطف و عنایت خدا باشیم.

در این جا مجددا برای همه شما آرزوی قبولی طاعات ماه مبارک رمضان را دارم. از زحمات همه عزیزان صمیمانه تشکر می کنم. از حضور شما در راهپیمایی روز قدس، شب های قدر، نماز عید، روزهای جمعه و ... سپاسگزارم.

امیدواریم خداوند اعمال و طاعات ما را قبول کرده و توفیق قدرشناسی و حفظ ارزش ها را به ما عنایت کند. مجددا عید سعید فطر را خدمت امام زمان (عج)، رهبر عزیز، علما، مراجع، ملت بزرگوار و شما عزیزان مردم استان مرکزی و کلانشهر اراک و نمازگزاران عزیز جمعه تبریک و تهنیت عرض می کنم و برای همه شما آرزوی توفیق دارم.

اولین نکته در مورد حوادث دلخراشی است که در این ایام اتفاق افتاده است. مخصوصاً حوادث دلخراشی که در عراق، در کراده بغداد و امامزاده سید محمد (ع) اتفاق افتاد.

دشمنان کینه توز ما به صغیر و کبیر، پیر و جوان، زن و مرد رحم نمی کنند. وای به امریکایی ها، انگلیسی ها، غربی ها، آل سعود و مزدوران آن ها که با پول نفت، امکانات و تجهیزات امریکایی انگلیسی و فرانسوی این همه جنایت مرتکب می شوند. عید مردم عراق را عزا کردند. با انفجارهایی که در عراق اتفاق افتاد بیش از 300 انسان بی گناه را شهید کردند و 200 نفر را در بغداد زخمی کردند. دیشب در امامزاده سید محمد (ع) که جزء استان سامرا و شهر بلد است، 56 نفر را شهید کرده و دهها نفر را مجروح و مصدوم کردند. معلوم می شود آن ها پای همه چیز ایستاده اند؛ نه عاطفه انسانی، نه محبت دارند، نه زن و مرد و صغیر و کبیر را می فهمند. اسلام دستور به کشتار و قتل و غارت نمی دهد. پیامبر (ص) آن همه دستور می دهد که در جنگ متعرض بچه ها و زنان، شیوخ، علما و مشایخ و ارباب کنیسه ها نشوید. مجروح و مصدومین، فراری ها را تعقیب نکنید. در آب آشامیدنی سم نریزید. درختان را قطع نکنید. این دستورات اسلام است که سنی و شیعه آن ها را نقل کرده اند. این جنایتکاران دست پرورده ی انگلیس و امریکا، داعش و آل سعود همه دستورات اسلام را زیر پا گذاشته و به نام اسلام، عکس اسلام عمل می کنند. ما انزجار و تنفر خود را از آل سعود، وهابیت تکفیری، داعش جنایتکار، حامیان جنایتکار آن ها مخصوصاً امریکا و انگلیس اعلام می کنیم و از طرف دیگر حمایت و همدردی خود را به مردم و ملت مظلوم عراق، ملت های مظلوم منطقه، مخصوصاً علما، مراجع، دولت عراق، مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق، نخست وزیر عراق و ... اعلام می کنیم و تنفر خود را از تروریست ها اعلام می کنیم.

در 8 شوال 1344 هجری قمری، تقریباً 95 سال قبل، روزی است که آل سعود ننگین با وهابیت خبیث، گنبد و بارگاه قبور مطهر ائمه بقیع (ع) را خراب کردند. این جنایتکاران در طول صد سال گذشته مکرراً جنایات فراوانی انجام داده اند و امروز ایادی و مزدوران آن ها همه جا آتش روشن می کنند. در یمن این همه مردم بی گناه و هزاران کودک را به خاک و خون کشیدند. در گذشته، اسرائیل کودک کشی می کرد و امروز آل سعود کودک کشی می کند و با اسرائیل همدست می شود. مزدوران آل سعود نیز جنایاتی در بحرین، یمن، عراق، فلسطین، غزه، لبنان، پاکستان، افغانستان و سایر سرزمین های مظلوم اسلامی انجام می دهند. رژیم منحوس آل سعود و مزدور امریکا و اسرائیل به جای این که به اسلام و قرآن خدمت کنند. اتفاقی که اخیرا در مدینه افتاد اگر به دست جاسوسان خود آن ها نبوده باشد، نمونه ای است که هر دامی را برای دیگران پهن کرده اند چه بسا، خود آن ها در آن دام گرفتار شده باشند. امیدواریم مجامع بین المللی و علمای جهان اسلام بیدار شوند و با این جریان آل سعود، وهابیت تکفیری و داعش، امریکا و انگلیس در راس آن ها و اسرائیل جنایتکار با قاطعیت برخورد شود. نباید اجازه داد که سرنوشت امت اسلام که باید سرنوشت عزت، شرف، سربلندی و وحدت کلمه باشد به تفرقه، تشتت، آدم کشی و جنایت و بمب و موشک و خسارت باشد. البته مکررا گفته شده است که این کانال انحرافی است تا مسلمانان را از جریان اصلی و فتنه اصلی منطقه و از توطئه اصلی صهیونیست ها منحرف کنند. می خواهند مسلمانان سرگرم خود و دعواهای خود باشند و اسرائیل را تثبیت کنند، منابع و سرمایه های مسلمانان را غارت کرده، سرزمین های مسلمانان را اشغال کرده و شهرک های یهودی نشین را توسعه دهند. مرتبا زمین های فلسطینی ها را اشغال می کنند. انتفاضه فلسطین نیز تحت الشعاع قرار می گیرد. اگر حواس مسلمانان جمع منافع دنیای اسلام و مصالح دنیای اسلام بود این همه به جنایتکاران میدان داده نمی شد که سرزمین های مقدس فلسطین را به جای تخلیه اشغال کنند. این یک بلای بزرگی است که امت اسلامی گرفتار آن است. امیدوارم خداوند فرج آل محمد (ص) را برساند. امیدوارم خداوند تبارک و تعالی شر این جنایتکاران را به خود شان بازگرداند. این دلهای داغدیده ی مظلوم در کشورهای مسلمان شفای عاجل عنایت کند و انتقام دین و مسلمان های مظلوم را از جنایتکاران در اسرع وقت بگیرد.

کشف کودتای نوژه موضوع بسیار مهمی در سال های اول انقلاب اسلامی بود. یک افسر متدین، خانواده دار و حلال خور، سراغ بیت شریف مقام معظم رهبری آمد که ایشان به عنوان نماینده ی امام در نیروهای مسلح و ارتش بود و برنامه کودتای نوژه را خبر داد. افسری حرام خوار به دنبال آن بود که بیت امام (ره)، جماران و ... را بمباران کند. افسر حلال خور برنامه کودتا را افشا می کند. البته مقام معظم رهبری فرمودند سپاه کم و بیش در جریان بودند ولی زمان آن را نمی دانستند. این افسر، زمانی که مسئله را با مادر خود در میان می گذارد، این مادر او را مجبور می کند تا شب هنگام با سختی فراوان خود را به خانه مقام معظم رهبری برساند و مسئله را اطلاع می دهد. در جایی که سفارش به عفاف و حجاب و خانواده می شود به خاطر همین آثار است. این یکی از آثار پاکی و نجابت است. این آثار شیر پاک و لقمه ی حلال است. هر جا لقمه حلال باشد اگر میلیاردها دلار لقمه حرام باشد افراد زیر بار لقمه ی حرام نمی روند. این که می گوییم خانواده این همه عظمت دارد برای همین است. اگر این افسر نیامده بود چقدر ضایعات پیش می آمد. البته اتفاقی نمی افتاد. امام (ره) فرمود نگران من نباشید. خدا با ماست. اما بهر حال عده ای کشته می شدند و آسیب های فراوانی پیش می آمد تا آن فتنه از بین برود. این فتنه در نطفه خفه شد. این به خاطر شیر پاک، محیط پاک، خانواده پاک و.. است.

نکته ی دیگر، هفته مالیات هاست. نظام مالیاتی باید نظامی عادلانه باشد و مردم در این امر خیر همکاری و همراهی لازم را داشته باشند و مالیات حقه ی خود را بپردازند. این وظیفه شرعی، قانونی و اخلاقی همه است.

مطلب بعد، درباره ی صرفه جویی در مصرف آب، برق، گاز و انرژی است. افت سفره های زیر زمینی استان مرکزی از یک متر در سال تجاوز کرده است. اگر این روند ادامه پیدا کند در آینده با خطر جدی مواجه خواهیم بود. باید تدبیر جدی شود. افت سفره های زیر زمینی در دنیا به اندازه ی 5/1 سانتی متر است ولی در کشور، صد برابر دنیا افت وجود دارد. باید حتی نسبت به مصرف یک قطره آب نیز حساس بود. در مصرف برق نیز در وقت پیک، 53 هزار مگاوات برق در ساعت 2 بعد از ظهر مصرف می شود. 18 هزار مگاوات، برق مصرف خانگی است که 7 درصد رشد داشته است. در حالی که بخش صنعت 6 درصد کاهش داشته است. بخش صنعت که بخش تولیدی است افت کرده و بخش مصرف خانگی افزایش یافته است. بنده خواهش می کنم همه همکاری و رعایت کنیم. البته باید در ساختمان سازی، طراحی های ساختمانی و.. تغییر کند. مردم نیز در سرمایش و گرمایش کمی کنترل کنند. مصرف بنزین نیز فاجعه است. به هر کیفیت در همه این زمینه ها مکررا گفتیم اگر بخواهیم اقتصاد مقاومتی عملی شود در این سه بعد باید دقت کرد چرا که خطرناک است. بعد مصرف فراورده های نفتی مخصوصاً بنزین نیز خطرناک است. متأسفانه برخی نهادها بیجا دامن می زنند. تلفات عید فطر پارسال 297 نفر بوده است و امسال لابد همین وضع است. تلفات عید نوروز پارسال نزدیک 1000 نفر بوده است. متأسفانه تلویزیون و رادیو می گویند و پلیس راهنمایی و رانندگی ترافیک راهها را اعلام می کند. فردی در مسجد سیدها گفت به صله رحم می رویم. آیا واقعا همه به شمال و دریا برای صله رحم می روند؟ آن چه کشور را آباد می کند کار و تولید است. به نظر می آید این مصارف، خارج از متعارف است. اقتصاد مقاومتی صرفه جویی است. صرفه جویی را جدی بگیرید که این بزرگترین قدم در رابطه با اقتصاد مقاومتی است. باید از خداوند نیز کمک خواست و خداوند قطعا کمک می کند. امیدواریم خداوند به همه ما توفیق دهد تا بتوانیم ادای وظیفه کنیم.

مبارزه با قاچاق کالا و ارز را نیز داریم که امیدوارم مسئولین ذیربط موفق بوده و این مسائل را جدی تر بگیرند.

در جلسه ی امروز، برادر بسیار عزیز آیت الله طه محمدی امام جمعه مکرم همدان نیز حضور دارند که به ایشان خوش آمد عرض می کنیم و برای ایشان آرزوی توفیق داریم.

موفق و پیروز باشید.

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ * اللَّهُ الصَّمَدُ * لَمْ يَلِدْ وَ لَمْ يُولَدْ * وَ لَمْ يَکُنْ لَهُ کُفُواً أَحَدٌ

 

 

 

 

 

 

 

 

 


[1]. الكافي، ج 2، ص 80

[2]. بحار الانوار، ج 22، ص 451


دسته بندی

مسئول سایت


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه