Portal_background_image

نماز جمعه 1395/03/28

همه باید بدون اسراف و تبذیر و تا آن جا که می توانیم سفره های برکت، رحمت، احسان و نیکی و خدمت را پهن کنیم.

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

خطبه اول

الْحَمْدُلِلَّهِ نَحْمَدُهُ وَ نَسْتَعِينُهُ وَ نُؤمِنُ بِه وَ نَتَوَکّلُ عَلَیه ِوَ نَعُوذُ بِاللَّهِ مِنْ شُرُورِأَنْفُسِنَا وَ مِنْ سَيِّئَاتِ أَعْمَالِنَا مَنْ يَهْدِي اللَّهُ فَلَا مُضِلَّ لَهُ وَ مَنْ يُضْلِلْ فَلَا هَادِيَ لَهُ وَأَشْهَدُ أَنْ لَا إِلَهَ إلَّا اللَّهُ وَحْدَهُ لَاشَرِيكَ لَهُ وَ أَشْهَدُ أَنّ َمُحَمَّداً عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ (ص). اُوصيکُم عِبادَالله وَ نَفْسی بِتَقْوَی الله وَ اُخوّفکُم مِن عِقابِه؛

عزیزانم همه شما و نفس حقیر خودم را به تقوای الهی توصیه می کنم. ماه شریف رمضان المبارک ماه تحصیل تقواست؛ البته تقوا درجاتی از حدّ اقل تا حد اعلی دارد؛ حد اعلای تقوا، امیر المؤمنین علی بن ابی طالب (ع) است. قرآن کریم می فرماید:

فَاتَّقُوا اللَّهَ مَا اسْتَطَعْتُمْ[1]؛ پس تا می توانید تقوای الهی پیشه کنید

در جای دیگری قرآن کریم می فرماید:

يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقاتِهِ وَ لا تَمُوتُنَّ إِلاَّ وَ أَنْتُمْ مُسْلِمُونَ[2]؛ ای کسانی که ایمان آورده اید! آن گونه که حق تقوا و پرهیزکاری است، از خدا بپرهیزید! و از دنیا نروید، مگر اینکه مسلمان باشید! (باید گوهر ایمان را تا پایان عمر، حفظ کنید!)

همان طور که در سوره ی انفال اشاره می کند که هر چه استطاعت دارید در برابر دشمن آماده باشید، باید در برابر دشمن درونی و نفس اماره و ... آمادگی ایجاد کرد تا جلوی نفوذ دشمن گرفته شود و انسان تا جایی که قدرت دارد روی تقوا سرمایه گذاری کند. انسان باید از هر ثانیه، لحظه و دقیقه ی عمر خود استفاده کند و یک گام در جهت تقویت جبهه تقوا تلاش کرد. خداوند هیچ مسئله ای را اینگونه نفرموده است. پیامبر (ص) و امیر المؤمنین (ع) حق تقوا را ادا کردند. انسان در کلاس اول تقوا در پیشگاه الهی خجالت زده است و چگونه می تواند عالی ترین کلاس تقوا را آن گونه که حق تقواست رعایت کرد. خداوند برای دنبال کردن مسیر تقوا و رسیدن به آن، وسیله های فراوانی را فراهم کرده است. یکی از بزرگترین فرصت ها، فرصت ماه رمضان المبارک است که خداوند توفیقی به عظمت این ماه داده است و هدف اصلی را تقوا اعلام کرده است. اگر تقوا برای انسان درست شد، به دنبال فساد و فحشا و آلودگی نخواهد رفت. حقوق خانواده و مردم را رعایت می کند. از محیط تقوا بوی خوش به مشام می رسد و همه احساس لذت می کنند چون در آن تقوا حاکم است. خداوند تبارک و تعالی ماه شریف رمضان را برای روزه داری برگزیده است که یکی از آثار و برکات اصلی آن تقواست که انسان به مقام بلندی که مقام انبیا و اولیا و سفرای الهی است، دسترسی پیدا می کند. ماه شریف رمضان کلاس بزرگ تقواست. نتیجه تقوا این است که انسان اخلاق و آداب اسلامی را رعایت کند، حقوق بیت المال، ایتام و مردم را رعایت کند. دل آن ها برای خدا روشن باشد، دست او برای خدمت آماده باشد. چشم و گوش و زبان او عفیف باشد همه در ساحت تقوا حاصل می شود. اگر از راس جامعه تا پایین ترین فرد جامعه تقوا داشته باشند، جامعه ای پاک، عفیف، نجیب، عدالتخواه، با فضیلت خواهند بود. امروز هر جا شکافی در جامعه وجود دارد ریشه ی آن ها بی تقوایی است. اگر دزدی، ناسازگاری خانوادگی، دعوا، اعتیاد و ... وجود دارد و به خاطر بی تقوایی است. در زمان طاغوت، شب و روز 21 ماه رمضان، در سراسر کشور یک جنایت هم ثبت نشده است و به کلانتری مراجعه نشده است. این به خاطر شب قدر، شهادت امیر المؤمنین (ع) و روز 21 ماه رمضان است. امروز نیز همین طور است. البته برخی انتظار دارند در تمام ماه رمضان این حرمت ها رعایت شود. اما ما انتظار داریم در تمام سال این حرمت ها رعایت شود. وقتی شب قدر و شب 21 ماه رمضان این همه برکت و امنیت دارد، تمام ماه رمضان و تمام سال رعایت شود. ماه رمضان، نمونه ی یک سال است که انسان در آن تمرین های لازم اخلاقی، اعتقادی، قرآنی و حدیثی می بیند. در ماه رمضان، باطری وجود انسان با ایمان به خدا و پیامبر (ص) شارژ می شود و انسان تا 11 ماه با قدرت پیش می رود و اگر دچار فرسایش شود دوباره ماه رمضان می آید و انسان باید حواس خود را جمع کند. انسان در دنیا میهمان است و باید قدر آن را بداند. اگر انسان غفلت کند فرصت های خود را از دست می دهد و در عالم برزخ هر چه برای یک روز و یک ساعت ماه رمضان حسرت بخورد فایده ندارد.

دعای شریف حضرت زین العابدین در مورد ماه رمضان را برای عزیزان ترجمه می کنیم. البته زاویه دید انسان های عادی مانند حضرت زین العابدین وسیع و کامل نیست و مانند کودکی می ماند که برای آموزش راه زندگی باید به سراغ مربی و معلم خوب برود. دعای 44 صحیفه مبارکه سجادیه دعای ورود به ماه رمضان است و دعای 45 دعای وداع با این ماه مبارک است. دعای 43 نیز دعای ختم قرآن کریم است. این دعاها یک دائره المعارف است. انسان آداب و احکام، آثار و اسرار این ماه را در این دعاها به اندازه ی خود متوجه می شود. این ها کلاس های اهل بیت (ع) است.

حضرت زین العابدین در دعای 44 می فرماید:

الحمد لله الذی هدانا لحمده و جعلنا من اهله؛ و از سپاسگزاران قرار داد، سپاس خدائی را سزاست، که ما را برای سپاسگزاری خود راهنمائی نمود

ابتدای سخن امام (ع) با حمد الهی در برابر صفات جمال و جلال خدا، تجلیات و عنایات الهی است. در سوره ی مبارکه حمد نیز با حمد الهی آغاز می شود. خداوند ما را آفریده، این همه نعمت و لطف داده است. زیبایی ها و عظمت ها از آن خداست و ما عبد و بنده هستیم و در برابر عظمت ذات کبریایی حضرت احدیت شرمنده هستیم. همه باید در برابر پیشگاه خداوند تبارک و تعالی حامد و شاکر باشند. باید حمد در برابر عظمت جلال و جمال حضرت حق و شکر در برابر نعمت ها داشت.

الحمد لله الذی هدانا لحمده و جعلنا من اهله؛ و از سپاسگزاران قرار داد، سپاس خدائی را سزاست، که ما را برای سپاسگزاری خود راهنمائی نمود.

این لطف خداست که دریچه ها به سوی رحمت ذات اقدس احدیت برای ما باز شده و ما به عشق محمد و آل محمد (ص) درس بندگی و خداشناسی آموختیم و از عالم حیوانیت که عالم "لفی ضلال مبین " است نجات پیدا کرده ایم و در مسیر کمال و حمد ذات اقدس احدیت از بتکده ها و آتشکده ها نجات پیدا کردیم. ملت هند امروز یک میلیارد و 270 میلیون جمعیت دارد و بیشترین بتکده ها را دارند. الحمدلله ما به برکت اسلام و قرآن و اهل بیت (ع) به جای این که در برابر بت های گوشتی و سنگی و چوبی و طلا و نقره و بت دنیا تسلیم شویم، بنده ی خدای بزرگ و با عظمت هستیم.

خداوند به ما چشم و گوش و زبان و دل بیدار داده است و باید در برابر همه این نعمات سپاسگزار بود. کسی جز خدا شایسته ی حمد و ستایش نیست.

لنکون لاحسانه من الشاکرین؛ تا برای احسان و نیکیش از شکرگزاران باشیم.

و لیجزینا علی ذلک جزاء المحسنین؛ و ما را بر آن سپاسگزاری پاداش نیکوکاران دهد.

خداوند به ما لطف کند و ما را در زمره ی اولیا و انبیا و صلحا و صدیقین و شهدا قرار دهد و ما نیز بتوانیم از این نعمت بزرگ الهی ثمری داشته باشیم.

در ادامه دعا اشاره می فرماید که خداوند نعمت اسلام، پیامبر (ص) را داده و راههای کرامت را به ما آموخته است و یکی از این راهها، راه ماه مبارک رمضان است. این یک شاهراهی است که اگر انسان در این شاه راه حیات طیبه الهی حرکت کند به اوج کمال و انسانیت نائل می شود. انسان از این راه به مقصد می رسد و آن راه، روزه ی ماه رمضان و خود ماه رمضان است. تنها روزه ی ماه رمضان نیست. ماه رمضان صدها شاخه دارد. افطار و سحر و نمازها و شب زنده داری، شب های قدر، روز قدس و شبها و روزهای جمعه، دعاها و تلاوت قرآن، احسان در حق نیازمندان و ... هر کدام دنیای با عظمتی است. شرق و غرب دنیای اسلام در برابر عظمت این ماه به وجد می آیند. یک مسابقه ی بزرگی را خداوند میان بندگان خود اجرا کرده است. حداقل یک میلیارد و 700 میلیون جمعیت کره زمین از دورترین نقاط شرق عالم تا غرب عالم در این ماه روزه می گیرند. در قسمت های شمالی انگلیس و فنلاند و ... شب و روز به راحتی قابل تشخیص نیست و چه بسا ساعت 11 شب افطار می کنند و ساعت 1 شب نماز صبح را می خوانند. در آن مناطق نیز روزه می گیرند. خداوند چنین سفره ی با کرامتی را در عالم پهن کرده است. شاید در دنیای اسلام هیچ روزی مانند روز عید فطر نباشد. شاید نزدیک به یک میلیارد مسلمان در نماز عید شرکت می کنند. آن ها که روزه هم نمی گیرند در نماز عید فطر شرکت می کنند. در تهران، زمانی که نماز عید خوانده می شود نزدیک به 2 میلیون جمعیت حضور دارند. در هیچ جای دنیا چنین اجتماعاتی وجود ندارد. تقریباً یک چهارم جمعیت کره زمین مقابل قبله و کعبه مطهر می ایستند و نماز می گذارند. چنین عظمتی، نعمت بزرگی است.

مردم در صحنه های ورزشی دنیا و پرتاب گوجه به یکدیگر در اسپانیا و ... در یک جا جمع می شوند. حال امت اسلام در عید با عظمت فطر، روز قدس، شب های قدر به صورت میلیونی در خانه خدا جمع می شوند. این عظمت کم نیست و باید خدا را در برابر این همه نعمتهای آسمانی و شاهد باشیم. همه نیز با اختیار و آزادی این کارها را انجام می دهد. کسی برای روزه گرفتن و عبادت مجبور نمی شود و این برنامه با عظمت را با عشق خدا و انبیا و خاتم انبیا محمد بن عبدالله (ص) انجام می دهند. این ها همه نعمت هایی است که خداوند به ما کرامت فرموده است. هیچ امتی این نعمات را ندارند. ابعاد نورانی روزه و شب های قدر، سحرها و افطارها، دعاهای مختلف برای همه ما درس آموز است. با وجود همه توطئه هایی که علیه اسلام و مسلمانان وجود دارد، با وجودی که اسرائیلی ها زیر 45 سال را در مسجد الاقصی راه نمی دهند و آزار و اذیت می کنند تا مسلمانان از مسجد الاقصی دست بردارند ولی در هفته ی گذشته، بیش از 100 هزار فلسطینی در مسجد الاقصی و اطراف آن اقامه نماز کردند. در برابر گرگ آدمخواری مانند اسرائیل روز عید و جمعه و ...باید از سیم های خاردار عبور کنند تا در مسجد الاقصی نماز بخوانند. با همین مشت های گره کرده مقابل تانک و توپ یهودیان می ایستند. دو جوان فلسطینی، 4 صهیونیست را به جهنم واصل می کنند. در برابر آن همه شکنجه ها، روحیه مقاومت و مردانگی آن ها بسیار بالاست که از همین ایمان و معنویت و اخلاق، از روزهای ماه مبارک رمضان آموخته اند. بنابراین باید تلاش کرد تا قدر این ایام نورانی را بیشتر دانست. امام (ع) در مورد ماه رمضان می فرماید:

و الحمد لله الذی جعل من تلک السبل شهره شهر رمضان، شهر الصیام، و شهر الاسلام، و شهر الطهور، و شهر التمحیص و شهر القیام الذی انزل فیه القرآن، هدی للناس و بینات من الهدی و الفرقان؛ و سپاس خدائی را سزاست که ماه خود رمضان را، ماه صیام و روزه، و ماه اسلام، و ماه تزکیه، و ماه تصفیه و پاک کردن (از گناهان)، و ماه قیام و ایستادن (برای نماز در شبها یا به پا خاستن در احیای اسلام و جهاد در راه خدا) را یکی از آن راههای احسان قرار داد، آن چنان ماهی که قرآن در آن فرو فرستاده شد، در حالی که برای مردم راهنما (ی از گمراهی) و نشانه های آشکار رهبری، و جدا کننده میان حق و باطل است.

در ماه رمضان اسلام آباد می شود. روزهای عظمت اسلام است. کدام مکتب و آیینی است که در یک ماه تمام عبادتگاههای آن ها مملو از جمعیت شود. در سخت ترین شرایط از ماه رمضان استفاده می کنند. این شهر اسلام است. شهر پاکی و پاکیزگی است. شهر تمحیص و پاک شدن از آلودگی هاست. شهر قیام است، قیام برای خدا، قیام برای رکوع، قیام برای سجود، پاسخ منفی دادن به جنایتکاران و مفسدان است. از یک طرف قیام برای خداست، قیام برای حق است و از طرف دیگر مبارزه با کفر و شرک است و همه این ها به برکت قرآن و پیامبر (ص) و این ماه شریف و با عظمت است. امروز 11 روز از ماه رمضان المبارک گذشته است و حدود 18 روز دیگر باقی نمانده است و به زودی این فرصت تمام می شود و عید ماه رمضان می رسد. کسانی که از فرصت ها غفلت و بی توجهی کرده اند دچار حسرت می شوند و خوشا به سعادت عزیزانی که قدر شناس بودند مخصوصاً شب های قدر، شبهای جمعه و روز قدس و ... را قدر بدانند. هر چه در ماه رمضان جلوتر می رویم، این کاروان به خدا نزدیک تر می شود و راه برای کسب فضیلت و قابلیت ها بیشتر می شود و به یک معنا زمینه ی بیشتری برای انسان فراهم می شود. در این روزهای باقی مانده قدر بدانید و سحر ها و افطارها و ... دعا بخوانید. اگر به زبان عربی نمی خوانید با زبان فارسی بخوانید. اذکار و سوره های مختلف با حضور قلب خوانده شود. تلاوت قرآن و دعا و احسان و نیکی در حق خانواده و والدین و اقوام و همسایگان و ... در این ماه را فراموش نکنید. این فرصت ها استثنایی است و یک قدم در این ماه شاید معادل صدها قدم در ماههای دیگر است.

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

وَ الْعَصْرِ * إِنَّ الْإِنْسانَ لَفي‏ خُسْرٍ *

إِلاَّ الَّذينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ وَ تَواصَوْا بِالْحَقِّ وَ تَواصَوْا بِالصَّبْرِ

 

 

خطبه دوم

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

الْحَمْدُلِلَّهِ نَحْمَدُهُ وَ نَسْتَعِينُهُ وَ نَسْتَغْفِرُهُ وَ نَسْتَهْدِيه ِوَ نَعُوذُ بِاللَّهِ مِنْ شُرُورِأَنْفُسِنَا وَ مِنْ سَيِّئَاتِ أَعْمَالِنَا مَنْ يَهْدِي اللَّهُ فَلَا مُضِلَّ لَهُ وَ مَنْ يُضْلِلْ فَلَا هَادِيَ لَهُ وَ أَشْهَدُ أَنْ لَا إِلَهَ إلَّا اللَّهُ وَحْدَهُ لَا شَرِيكَ لَهُ وَ أَشْهَدُ أَنّ َمُحَمَّداً عَبْدُهُ وَ رَسُولُهُ انْتَجَبَهُ لِوَلَايَتِهِ وَ اخْتَصَّه ُبِرِسَالَتِهِ وَ أَكْرَمَهُ بِالنُّبُوَّةِ أَمِيناً عَلَى غَيْبِهِ وَ رَحْمَةً لِلْعَالَمِ. اُوصيکُم عِبادَالله وَ نَفْسی بِتَقْوَی الله و اُخوّفکُم مِن عِقابِه

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ عَبْدِکَ وَ رَسُولِکَ، سید المرسلین وَ امام المتقین وَ رَسُولِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَ صَلِّ عَلَى عَلِیٍّ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ وَ وَصِیِّ رَسُولِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَ صَلِّ عَلَى الصِّدِّیقَةِ الطَّاهِرَةِ فَاطِمَةَ [الزَّهْرَاءِ] سَیِّدَةِ نِسَاءِ الْعَالَمِینَ وَ صَلِّ عَلَى سِبْطَیِ الرَّحْمَةِ وَ إِمَامَیِ الْهُدَى الْحَسَنِ وَ الْحُسَیْنِ سَیِّدَیْ شَبَابِ أَهْلِ الْجَنَّةِ وَصَلِّ عَلَى أَئِمَّةِ الْمُسْلِمِینَ عَلِیِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِیٍّ وَ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ وَ مُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ وَ عَلِیِّ بْنِ مُوسَى وَ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِیٍّ وَ عَلِیِ ّبْنِ مُحَمَّدٍ وَ الْحَسَنِ بْنِ عَلِیٍّ وَ الْخَلَفِ الْهَادِی الْمَهْدِیِّ حُجَجِکَ عَلَى عِبَادِکَ وَ أُمَنَائِکَ فِی بِلادِکَ. اَللّهُمَّ اِنّا نَرْغَبُ اِلَیْکَ فى دَوْلَةٍکَریمَة، تُعِزُّ بِهَا الاِسْلامَ وَاَهْلَهُ، وَ تُذِلُ ّبِهَا النِّفاقَ وَ اَهْلَهُ، وَ تَجْعَلُنا فیها مِنَ الدُّعاةِ اِلى طاعَتِکَ، وَ الْقادَةِ اِلى سَبیلِکَ

عزیزانم! برادران و خواهران گرامی، همه شما و نفس حقیر خود را به تقوای الهی توصیه می کنم. در این ماه که ماه تقواست، ماه صیام و قیام و اخلاص است. ماه تمحیص است از خداوند برای همه آرزوی توفیق اخلاص، معرفت، حسن عاقبت را دارم.

روز سه شنبه ی هفته ی آینده مصادف با ولادت کریم اهل البیت (ع) است.

در معارف دینی دو عنوان مروت (مردانگی) و فتوت (جوانمردی) وجود دارد. در مورد اصحاب کهف و حضرت ابراهیم (ع) و.. تعبیر جوانمرد آمده است. در جوامع مختلف ممکن است مفاهیم مشابهی وجود داشته باشد. از امام مجتبی (ع) در مورد مروت و مردانگی سوال شد که از نظر ایشان مردانگی در چیست؟

 سُئِلَ عَنِ الْمُرُوَّةِ فَقَالَ ع شُحُّ الرَّجُلِ عَلَى دِينِهِ وَ إِصْلَاحُهُ مَالَهُ وَ قِيَامُهُ بِالْحُقُوقِ[3].

پرسيدند: مروت (و مردانگى) چيست؟ فرمود: مردانگى به نگهدارى دين است و اصلاح مال و قيام به حقوق (اداى حق ديگران).

این که انسان بر دین خود بخل بورزد. بر سر دین خود معامله نکند. حلال و حرام خدا را معامله نکند. دین فروشی نکند. کم فروشی بد است و کم فروشی در دین فروشی به مراتب بدتر است. باید دین خدا را حفظ کرد. دین خدا را به خاطر اهداف سیاسی و غیر سیاسی وجه المصالحه قرار ندهیم. این بسیار مهم است. انسان با مروت آن است که در دین خود قوی و قویم، ثابت قدم و با صلابت باشد و علی گونه بوده و تحت تأثیر عوامل مختلف نگیرد.

دومین نشانه این است که به دنبال تلاش برای اصلاح اقتصاد خود، چه فردی، چه خانوادگی، چه اجتماعی باشد. به دنبال اصلاح امور جامعه، اصلاح زندگی مردم، مبارزه با فساد، مبارزه با رشوه خواری، تقلب، غش و خیانت، مبارزه با دریافت های بسیار ظالمانه و دور از انصاف و خلاف قانون، تلاش در راه احیای کشاورزی، آبادانی کشور و سرزمین های اسلامی باشد. اصلاح مال که امام (ع) فرموده است به معنای اصلاح دنیا و آخرت است. اگر دنیا اصلاح شود آخرت هم اصلاح می شود. متأسفانه هنگامی که روایات قرائت می شود به بیان ترجمه ی تحت اللفظی بسنده می شود در حالی که در همین یک کلمه تفصیل و تفسیر زیادی وجود دارد. اصلاح مال یعنی زندگی مصرفی، زندگی تولیدی، زندگی خانوادگی، مصرف آب، انرژی، گاز و ... اصلاح شود.

سومین اصل از اصول مربوط به مردانگی این است که انسان به حقوق خدا، پیامبر و ائمه (ع) و مردم، خانواده، پدر و مادر و ... قیام کند. رساله ی حقوق امام سجاد (ع) که در 51 رشته حقوق را بیان می کند را انجام دهد.

امام مجتبی (ع) این سه کلمه را بیان فرمود ولی انسان باید در مورد آن یک کتاب بنویسد؛

انسان نسبت به دین خود بخیل باشد. انسان دین خود را ارزان نفروشد. دینی که با خون امام حسین (ع) و شهدای دیگر آبیاری شده است، را نمی توان ارزان فروخت. تحت تأثیر دشمن و انسان های فاسد قرار نگیرد. نسبت به دین خود حساسیت مضاعف داشته باشد.

مال خود را اصلاح کند.

به حقوقی که خداوند در ابعاد مختلف فردی، خانوادگی، اجتماعی، محیط زیست، دوست و دشمن قیام کند.

مروت به این نیست که انسان از نظر جسمی قهرمان و پهلوان باشد، مروت و مردانگی که مورد ارزشیابی قرار می گیرد این صفات کمالیه است که انسان دارای این فضائل باشد.

روز 15 ماه رمضان المبارک هم سالروز ولادت حضرت سبط اکبر حسن بن علی (ع) است و هم هفته اطعام و احسان و نیکوکاری است. امیدوارم سفره ی اطعام مردم گسترده باشد. اگر یک دانه خرما و یا یک لیوان آب به روزه دار بدهید با ارزش است. هر کس به اندازه ی خود کار کند. لازم نیست ریخت و پاش و اسراف و تبذیر کنید و سفره های کذایی پهن کنید. همین سفره ای که در مصلی پهن می شود و برادران و خواهران از آن استفاده می کنند بسیار ساده است. آفرین بر کسانی در محل خود این سفره محبت را پهن می کنند، همسایگان را خبر می کنند. لزومی ندارد خرج زیادی انجام شود تا تعداد بیشتری سفره پهن شود. پذیرایی مخصوصاً نسبت به ایتام و نیازمندان و فقرا اطعام کنید و اگر توانستید آن ها را به خانه ی خود دعوت کنید و دست نوازش بر سر آن ها بکشید.

برنامه اطعام و احسان به نیازمندان نوعا بر عهده ی کمیته امداد امام (ره) است که آن ها نیز نباید دچار اسراف و تبذیر شوند. بنده مکررا در مورد برخی کارهایی که باعث اسراف و تبذیر می شود تذکر داده ام.

همه ما باید بدون اسراف و تبذیر رعایت کنیم و تا آن جا که می توانیم سفره های برکت، رحمت، احسان و نیکی، خدمت و ... را پهن کنیم. این بهترین ذخیره برای آخرت انسان است. اگر کفاره ی روزه بدهکار هستید نیز به خانه ی کسانی که نیازمند و مسلمان هستند و احتیاج دارند برنج و نان بدهید تا هم دِین خود را ادا کرده باشید و هم به نیازمندان کمک کرده اید. بنابراین خواهش بنده این است که همه کمک بدهند و انشاءالله سفره ی ماه مبارک رمضان سفره ی وحدت دلها و الفت و محبت، دوستی، صفا و صمیمیت مخصوصاً به عشق نور چشم محمد مصطفی امام مجتبی علیهما سلام باشد. امام مجتبی (ع) بسیار مظلوم است. بنی امیه و بنی العباس علیه امام مجتبی (ع) بسیار سمپاشی کردند چون خود آن ها از قافله عقب بودند و نمی توانستند امام حسن (ع) و امام حسین (ع) را ببینند.

همین جا نکته دیگری عرض کنم. برای کمک به آزادیان زندانیانی که به خاطر مسائل مالی در زندان هستند به ستادهای مربوط به دیه و ... مراجعه کنید. البته این افراد تنها نیستند بلکه خانواده های آن ها نیز تحت فشار هستند، چه باید کرد. آن ها برادران دینی ما هستند که با سهل انگاری کردن و یا ورشکستگی و یا تصادف و ... دچار مشکل مالی شده اند لذا تقاضای بنده این است که در این رابطه نیز همه خواهران و برادران در حد وسع خود کمک کنید. از خداوند نیز کمک بخواهید و با خدا معامله کنید؛ من جاء بالحسنه فله عشر امثالها

اگر شما یک قدم به سمت خدا بردارید، خداوند ده قدم نسبت به شما لطف و عنایت می کند. برکات خود را بر شما نازل می کند. بنابراین، این مسئله نیز فراموش نشود و حتما عنایت ویژه داشته باشید.

در آستانه تیرماه قرار داریم و هفته قوه قضائیه در پیش است. انشاءالله به موقع در مورد آن صحبت می شود ولی به نظرم می آید توصیه های اسلام، قرآن و امیر المؤمنین (ع)، امام راحل (ره)، مقام معظم رهبری، توصیه های قانون اساسی مخصوصاً اصل 156 قانون اساسی نسبت به قضات محترم، کارگزاران قوه قضائیه، بازرسی، نظارت، دیوان عالی، دیوان عدالت، دادسراها بسیار راهگشاست. انتظار این است که دستگاه قضایی در درجه اول بر سلامت خود بیفزاید. دستگاه قضایی سالم، قدرتمند که در درون خود با هر گونه فسادی با قاطعیت برخورد می کند، اجازه ی فساد، رشوه، تقلب، احکام خلاف شرع و قانون را نمی دهد. سلامت دستگاه قضایی بسیار مهم است. رابطه بازی، باندبازی در دستگاه قضایی تحت هیچ عنوانی نباید راه داشته باشد. بنده بیش از ده سال در دستگاه قضایی خدمت گزار بودم. کار این دستگاه بسیار ظریف و حساس است. از ابتدای انقلاب، هم حکم حاکم شرع، حکم دادستان، دادگاه انقلاب، کمیته های انقلاب اسلامی استان مرکزی و دادستان کل و دیوان عدالت اداری را داشته ام.

مسئله قضاوت در اسلام جایگاه بسیار رفیعی دارد؛ مقام وصایت، نبوت، ولایت است. سلامت دستگاه قضایی شرط سلامت دستگاههای اجرایی و اداری و.. است. اگر این دستگاه سالم باشد و در برابر هر انسان فاسدی با قدرت بایستد، افراد فاسد، قاچاقچی و اشرار جرات اقدام ندارند.

مسئله ی دوم سرعت عمل چه در پیشگیری و چه در اقدام و عمل است. اگر پرونده ای دو یا سه سال طول بکشد از خاصیت می افتد. باید در برخی موارد مخصوصاً در اسرع وقت ولو خارج از نوبت اقدامات لازم را انجام دهد و تعیین تکلیف کند مخصوصاً در جاهایی که نزاع بر سر مسائل اجتماعی است و باعث خونریزی و کشتار و اختلافات شدید می شود.

مسئله ی پیشگیری بسیار مهم است که دستگاه قضایی باید در این امر هم جدی باشد. بنابراین سلامت دستگاه قضایی، پیشگیری به عنوان یک اصل روشن، نظارت بر امور و اقدام و سرعت اقدام در میدان عمل مخصوصاً در مورد جریان های سازمان یافته از مهمترین وظایف قوه قضاییه است. امیدوارم سال جاری دستگاه قضایی برنامه ریزی جدی تری داشته باشند. یاد شهدای دستگاه قضایی مخصوصاً شهدای 7 تیر بالاخص سید شهدای مظلوم 7 تیر، شهید بهشتی (ره) و همچنین شهدای مظلوم این استان مخصوصاً شهید سنجانی، دانش آشتیانی، صادقی ازنا و درود و دو شهید دیگری که از این استان به شهادت رسیدند را گرامی می داریم. 6 شهید از شهدای 7 تیر از استان مرکزی هستند که امیدوارم خداوند همه ی آنها را با اولیای خود محشور کند.

سالروز تأسیس سازمان تبلیغات اسلامی نیز در پیش است. این سازمان رسالت بزرگی مخصوصاً در برابر فساد و فضای مجازی و ... دارد. امیدوارم با برنامه ریزی و تلاش مضاعف موفق باشند.

روز اصناف را نیز پیش رو داریم. امیدوارم اصناف استان مرکزی اصنافی باشند که به انصاف و عدالت عمل کنند. اخلاق اسلامی، آداب اسلامی و انصاف و عدالت را رعایت کنند.

صرفه جویی در آب هم مسئله دیگری است که امیدوارم همه دقت کنند. باید در آب صرفه جویی کرد و نسبت به بیابان زدایی اقدام کرد. حفظ محیط زیست، صرفه جویی در آب، آبخیز داری، آبخوان داری، آبیاری بارانی و قطره ای و مقابله با پیشرفت کویر و اقداماتی که باعث حفظ بهتر محیط زیست است بسیار مهم است. امیدوارم در استان مرکزی در آینده شاهد گسترش این کویر نباشد و کویر میقان شهر اراک را اشغال نکند. اگر سهل انگاری شود فردا ریزگردها اراک را از بین می برد. لازم نیست ریزگردها از عربستان و عراق بیاید بلکه از همین دشت میقان همه را تحت تأثیر قرار می دهد. وقتی بیابان علف نداشته باشد کم کم مانند ماسه بادی می شود و با یک طوفان از جا بلند می شود و همه فضا را آلوده می کند. در اطراف سیستان و بلوچستان و کویر لوت، طوفان، برجی از ماسه می سازد و حرکت می دهد.

چند سال پیش از منطقه ی زرندیه طوفانی به سمت تهران رفت بنابراین اگر آبیاری درست نشود و درختان و گیاهان مناسب برای مناطق کویری کاشته نشود مشکلات بیشتری به وجود خواهد آمد.

امیدوارم جهاد کشاورزی و منابع طبیعی، سازمان مدیریت و برنامه ریزی برای آبخیزداری، آبخوان داری و آبیاری های قطره ای سرمایه گذاری های ویژه انجام دهد تا شرایط به سمت بهبود برود. امسال باید خدا را بیشتر شکر کرد که باران بهاری را داد و معلوم نیست هر روز این طور باشد. پیش بینی نمی شد که خدا این همه باران بدهد. همه خبرگزاری و هواشناسان هم چنین پیش بینی نمی کردند. خداوند این لطف را کرد و باید قدر دانست. آبی که از آسمان نازل شد ممکن است سال بعد در اراک نبارد و شاید هم ده برابر شود. به هر حال باید قدر این نعمات را دانست.

سالگرد شهادت شهید دکتر چمران (ره) را در پیش داریم و یاد ایشان را گرامی می داریم. یاد شهدای موتلفه اسلامی شهید صادق امانی، شهید صفارهرندی، بخارایی، نیک نژاد و همچنین مرحوم حمید سبزواری شاعر عزیز انقلاب اسلامی را گرامی می داریم. برای همه آن ها و شهدای مدافع حرم، شهدای دفاع مقدس و انقلاب و امام راحل (ره) از خداوند طلب علو درجات و رحمت واسعه داریم. امیدوارم خداوند به همه ما توفیق دهد تا بتوانیم خدمتگزاران خوبی برای اسلام و قرآن و اهل بیت (ع) باشیم. خداوند این زحمات را از همه شما عزیزان و نمازگزاران با معرفت روز جمعه به شایستگی قبول بفرماید و مخصوصاً برای همه ما توفیق شب زنده داری و احیای شب های قدر را هر چه کاملتر عنایت بفرماید.

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ * اللَّهُ الصَّمَدُ * لَمْ يَلِدْ وَ لَمْ يُولَدْ * وَ لَمْ يَکُنْ لَهُ کُفُواً أَحَدٌ

 

 


[1]. تغابن، 16

[2]. آل عمران، 102

[3]. بحارالانوار، ج 78، ص 109


دسته بندی

مسئول سایت


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه