1394/03/26 13:03
متن خطبه هاي نماز جمعه 94/03/22

خطبه اول

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

الحَمدُلله ربِّ العالَمين، الْحَمْدُلِلَّهِ نَحْمَدُهُ وَ نَسْتَعِينُهُ وَ نَسْتَغْفِرُهُ وَ نَسْتَهْدِيه ِوَ نَعُوذُ بِاللَّهِ مِنْ شُرُورِأَنْفُسِنَا وَ مِنْ سَيِّئَاتِ أَعْمَالِنَا مَنْ يَهْدِي اللَّهُ فَلَا مُضِلَّ لَهُ وَ مَنْ يُضْلِلْ فَلَا هَادِيَ لَهُ وَأَشْهَدُ أَنْ لَا إِلَهَ إلَّا اللَّهُ وَحْدَهُ لَاشَرِيكَ لَهُ وَ أَشْهَدُ أَنّ َمُحَمَّداً عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ انْتَجَبَهُ لِوَلَايَتِهِ وَ اخْتَصَّه ُبِرِسَالَتِهِ وَ أَكْرَمَهُ بِالنُّبُوَّةِ أَمِيناً عَلَى غَيْبِهِ وَ رَحْمَةً لِلْعَالَمِ. اُوصيکُم عِبادَالله وَ نَفْسي بِتَقْوَي الله وَ اُخوّفکُم مِن عِقابِه

اين ماه شريف و ايام نوراني را مجددا خدمت همه عزيزان تبريک و تهنيت عرض مي کنيم. جمعه آخر ماه شريف شعبان المعظم است. بايد براي هفته ي آينده، آماده ي ضيافت خداوند شويم. سفره ي ضيافت الله، ماه رمضان المبارک است. يک فرصت کوتاهي تا حضور در ضيافت خداوند که در آن همه انبيا و ملائکه مانده است. بايد فرصتها را غنيمت شمرد و قدر آن ها را دانست و از آن ها بهره برداري کرد. مخصوصاً بزرگترين فرصت سال، ماه رمضان المبارک است. چه بسا ماه شريف رجب و ماه شعبان با همه عظمتي که دارند، مقدمه ي ماه بزرگ رمضان المبارک هستند. اين دو ماه مثل يک سپر از ماه بزرگ شهر الله الاعظم ماه رمضان محافظت مي کنند. گرچه خود ماه شعبان عظمت زيادي دارد. در ماه شعبان دهها شاخه خيرات وجود دارد، ماه دعا و روزه داري، شب زنده داري و استغفار و احسان و نيکي و نيکوکاري است و در عين حال، اين ماه مقدمه ي يک ماه بسيار بزرگتر و با عظمت تر است که آن هم ماه رمضان المبارک است که خداوند درباره روزه اين ماه مي فرمايد:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَى الَّذِينَ مِن قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ (بقره، 183)

صيام و روزه ي اين ماه همان طور که بر امت هاي گذشته نوشته شده بر شما هم واجب شده است. اميد اين است که در سايه روزه به مقام و منزل تقوا برسيد. گنجينه ي تقوا را تحصيل کنيد. از امروز تا عيد فطر تقريبا نزديک 40 روز فرصت باقي است، فرصت بسيار خوبي براي خودسازي، اخلاص، تعليم و تربيت، جهاد با نفس و جهاد در راه خداست. در خانواده ها و پدران و مادران، براي فرزندان خود اهميت روزه را روشن کنيد. آموزش و پرورش، حوزه ها، دانشگاهها، نمايندگان ولي فقيه در دانشگاهها، در مراکز علمي، حوزه هاي علميه، ادارات، سپاه، بسيج، ناجا، ارتش و جهاد کشاورزي همه اهميت بدهيم تا بتوانيم اين جامعه شريف و ملت بزرگ را به سمت سفره ضيافت الله هدايت کنيم. همه مثل چوپانهايي که وظيفه داريم اين جمعيت را به سمت آبشخور معارف ديني و الهي و تفسير قرآن و نهج البلاغه امير المؤمنين (ع)، سحرها و افطارها فرصت بسيار عالي است. ديگر چنين فرصتي در طول سال تکرار نمي شود. اگر خداي نکرده اين فرصت از دست برود يا عمر انسان به پايان برسد براي هميشه از بهره برداري از اين فرصت در دنيا محروم مي شويم.

بنده روايت حضرت خاتم انبيا محمد بن عبدالله (ص) و مقداري از خطبه شريفه اي که در جمعه قبل از ماه رمضان ايراد کرده اند، مي خوانم.

از حضرت ابالحسن علي بن موسي الرضا (ع) از پدر و اجداد خود از امير المؤمنين (ع) نقل مي کند که مي فرمايد: عَنِ الرِّضَا عَنْ آبَائِهِ عَنْ عَلِيٍّ ع قَالَ إِنَّ رَسُولَ اللَّهِ ص خَطَبَنَا ذَاتَ يَوْمٍ فَقَال:

پيامبر (ص) اين خطبه را ايراد فرمود:

أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّهُ قَدْ أَقْبَلَ إِلَيْكُمْ شَهْرُ اللَّهِ بِالْبَرَكَةِ وَ الرَّحْمَةِ وَ الْمَغْفِرَةِ.

اي مردم! ماه خدا به سوي شما اقبال کرده است. ماه برکت و رحمت و مغفرت است.

اگر شما مردمي که استقبال درب حرم حضرت عباس (ع) و ضريح مطهر امام حسين (ع) مي رويد، دقت کنيد که ماه ضيافت الله است، در اين ماه برکت معنوي و مادي وجود دارد، ماه رحمت و مغفرت خدا است.

شَهْرٌ هُوَ عِنْدَ اللَّهِ أَفْضَلُ الشُّهُورِ

ماهي است که در نزد خدا، برترين و افضل ماههاست. خداوند ماهي به عظمت اين ماه رمضان نيافريده است. يکي از دلايل اين مسئله، نزول قرآن کريم است. خداوند اين ماه را براي ظرف نزول کلام با عظمت خدا انتخاب کرده است؛

بسم الله الرحمن الرحيم

إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ ??? وَمَا أَدْرَاكَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِ ??? لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِّنْ أَلْفِ شَهْرٍ ???

شب قدر، بهتر از هزار ماه است، خداوند در اين شب، قرآن را نازل کرد. شب قدر معادل حدود 83 سال عمري است که در آن شب قدر نباشد. اين شب، ظرف نزول قرآن است. آن قدر با عظمت است که ظرف معراج خاتم انبيا محمد بن عبدالله (ص) است.

وَ أَيَّامُهُ أَفْضَلُ الْأَيَّامِ وَ لَيَالِيهِ أَفْضَلُ اللَّيَالِي وَ سَاعَاتُهُ أَفْضَلُ السَّاعَاتِ

و روزهاي آن از روزها و شب هاي آن از شبها و ساعات آن از ساعات ديگر، افضل است.

در 354 روز قمري، اين حدود 30 روز ماه رمضان، افضل است.

ماهي است که در آن، شما به ضيافت خدا دعوت شده ايد. در آن 11 ماه ديگر، ميهمان خدا هستيم ولي دعوت خاصي از ما نشده است. ماهي است که خدا ما را توسط پيامبر (ص) دعوت خاص کرده است. نامه دعوت ايشان، قرآن کريم است. کدام ميهماني در عالم وجود دارد که ميزبان خدا، دعوت کننده خاتم انبيا محمد بن عبدالله (ص) و نامه دعوت قرآن با عظمت است. پاداش آن هم با خود خداست. الصوم لي و انا اجزي به

روزه از من است و من جزاي آن را مي دهم و يا خود پاداش آن خواهم بود. پاداش هاي ديگر مانند بهشت و.. در برابر منازل اهل قرب و اهل صيام چيزي به حساب نمي آيد. آن چه که بالاتر است خود خداوند است که خود او پاداش مي دهد

هُوَ شَهْرٌ دُعِيتُمْ فِيهِ إِلَى ضِيَافَةِ اللَّهِ وَ جُعِلْتُمْ فِيهِ مِنْ أَهْلِ كَرَامَةِ اللَّهِ

به ضيافت خدا دعوت شده ايد و از اهل کرامت خدا قرار گرفتيد. گاهي انسان، ميهمان عزيزي دارد. فرض کنيد مردم استان مرکزي، توفيق پيدا کنند که ميزبان مقام معظم رهبري باشند. ببينيد مردم چقدر شور و اشتياق خواهند داشت.

حال همه ما به ضيافت خداوند دعوت شده ايم، خداوند ما را اکرام فرموده است.

در همين دنيا، کرامت عامي هم به ما عنايت کرده است؛ لقد کرمنا بني آدم

کرامت خاصي هم دارد که مخصوص اوليا و صلحا و انبياست. مثل حبيب نجار که گفت: بما غفر لي ربي و جعلني من المکرمين

خداوند مرا آمرزيد و از مکرمين قرار داد. قرآن کريم در سوره مبارکه صافات مي فرمايد: بل عباد مکرمون، لايسبقونه بالقول.. يعملون

فرشتگان ملا اعلي عباد مکرم هستند.

الا عباد الله المخلصين، فواکه لهم مکرمون

عقل ما به آن مراتب و منازل نمي رسد. خداوند عباد مخلَص، حبيب نجار، فرشتگان ملا اعلي را مکرم مي داند. در ماه رمضان هم کساني که در اين ضيافت شرکت کنند، خداوند با آن ها با اکرام برخورد مي کند.

 أَنْفَاسُكُمْ فِيهِ تَسْبِيحٌ وَ نَوْمُكُمْ فِيهِ عِبَادَةٌ وَ عَمَلُكُمْ فِيهِ مَقْبُولٌ وَ دُعَاؤُكُمْ فِيهِ مُسْتَجَابٌ

نفس هاي شما در اين ماه شريف، تسبيح است. خواب شما در اين ماه عبادت، اعمال شما در اين ماه مقبول و دعاي شما در آن مستجاب است.

از لحظه اي که به حضور در محضر خداوند، به ترک هر نوع گناه و آلودگي، تقوا و تهذيب نفس و حضور عندالله و حالت ذکر و انس و توجه، به معاشقه با خدا آماده مي شويم، از همين جا نفس ها تسبيح، خواب، عبادت، عمل انسان مقبول و دعا مستجاب است. چنين ماه با عظمتي را به ما عنايت مي کند. به ما اين همه لطف و تفضل فرموده تا بتوانيم از خرمن با عظمت اين ماه بهره مند و برخوردار شويم. عزيزان، پدران و مادران و خانواده ها و مسئولين و خدمتگزاران، قدر اين فرصت با عظمت را بدانند. بايد از اين فرصت، حداکثر بهره برداري را کرد. فردا دير است. پيک مرگ، خبر نمي کند. عزرائيل امين زمان مرگ ما را خبر نمي کند. تا زنده هستيم بايد از همه لحظات عمر بهره مند شويم. مردم شريف استان مرکزي و شهرستان اراک با آمادگي هر چه بيشتر براي حضور در ضيافت الله تلاش کنند. همه برادران و خواهران آمادگي مضاعف در مضاعف نسبت به سالهاي گذشته داشته باشند. رستوران ها و.. حرمت ماه رمضان را حفظ کنند، ممکن است کساني که مسافر هستند، اما هيچ مسافري حق ندارد علنا اظهار روزه خواري کند. دو بحث در اين جاست: يکي اين که ممکن است وظيفه ما روزه باشد و ديگر اين که ما حق نداريم تظاهر به روزه خواري کنيم که اين خود گناه بزرگي است. اگر خانم ها يا آقاياني معذور هستند، اگر مسافر يا بيمار هستند، اما مبادا در جامعه يا در خودرو، روي موتور سيکلت، در خيابان ها و.. سيگار بکشند يا حرمت اين ماه را بشکنند. از نظر حکم شرعي کساني در اين قبيل موارد تجاهر به فسق کنند بايد تعزير شوند، بار سوم يا چهارم، حکم اعدام دارند. مبادا عزيزان، خواهران و برادراني که عذر دارند، حرمت اين ماه را حفظ نکنند. استخفاف به دين، خود گناه کبيره است. اسلام به چند طايفه روزه را واجب نکرده است: مسافري که شرعا مسافر محسوب مي شود، _مسافر هم حق ندارد در شهر خود به عنوان اين که قصد مسافرت دارد، غذا بخورد بلکه بايد نيت روزه را تا خروج از حد ترخص داشته باشد و اگر قبل از خروج از حد ترخص چيزي بخورد، جريمه و کفاره و قضا دارد. کساني هم که از خارج، وارد شهر مي شوند، حق تظاهر به روزه خواري ندارند. نيروي محترم انتظامي، دستگاههاي ذيربط با جديت برخورد کنند. اگر کسي معذور است، بايد حرمت ماه رمضان، حرمت روزه را نگه دارد. اگر بچه اي روزه نيست، دليل آن براي مردم روشن است و بي حرمتي محسوب نمي شود، ولي بزرگسالان نبايد بي حرمتي کنند. در بيمارستان اگر کسي روزه خورد، همه مردم مي دانند که بيمار است ولي در غير آن که کسي بيماري او را نمي داند. حق تظاهر به روزه خواري ندارد، اگر کسي با عذرخواهي کردن و دليل آوردن، سعي کند در خفا چيزي بخورد مشکلي نيست، بنده هم مسئول خوردن يا نخوردن او نيستم. بنده خواهش مي کنم شهر دار المومنين اراک، شهرهاي تابعه اين استان و بلکه همه کشور، حرمت ماه با عظمت خدا را حفظ کنيم. فردا اين فرصتها از دست خواهد رفت. اگر انساني معذور باشد و نبايد روزه بگيرد بايد احترام کند و تظاهر به روزه خواري نکند، خود يک عبادت با ارزشي است. بنده در روزهاي قدس که اکثرا در شهرهاي مختلف دعوت مي شويم، امساک مي کنيم.

همه خواهران و برادران، آمر به معروف و ناهي از منکر باشيد. اگر کسي علنا سيگار مي کشد، تذکر بدهيد حتي اگر خودتان روزه نيستيد، حرمت را نگه داريد و به ديگران هم تذکر بدهيد.

گاهي گناه حرمت شکني ماه رمضان، به مراتب از گناه روزه خواري بدتر است.

در اسلام حجاب واجب است و جزء ضروريات اسلام است. اگر کسي در کوچه پس کوچه ها حجاب خود را رعايت نکند، کسي هم نمي بيند يا شب است يا در خانه خود جلوي نامحرم حجاب را رعايت نمي کند، اين ها موردي و شخصي است ولي اگر کسي در خيابان تظاهر به بي حجابي کند، اين گناه کبيره است. بيحجابي يک گناه است ولي تظاهر به فسق صد برابر بدتر از اصل گناه است.

کسي نسبت به موسيقي خيلي حساس نيست، در خانه خود تار و تنبوري مي زند ولي کسي تظاهر ميکند و جارچي است، باغشهر و ميداني درست مي کند و جامعه را به فساد مي کشد. زن و مرد و دختر و پسر همه را به فساد و فحشا و منکرات دعوت مي کند. اين گناه با گناه فردي فرق مي کند. گناه فردي اين است که انساني، خود، يک کار خلاف مي کند ولي گناه اجتماعي گناهي است که جامعه را به فساد مي کشاند که اين مفسد في الارض است.

حرمت ماه رمضان، حرمت دين خدا، حرمت نماز، روزه، تلاوت قرآن، شبهاي قدر، سحر هاي ماه رمضان، افطارها، بر همه ما واجب است.

خدا را سپاسگزاريم. بنده يک طلبه ناقابلي هستم که از کلاس هفتم دبيرستان تا کنون به ياد ندارم که بدون عذر، روزه اي خورده باشم، خوشحال هستم که فضايي مي رسد که ماه شريف رمضان را درک کنيم. اگر انسان در ماه رمضان، دعوت حق را لبيک بگويد، درهاي جهنم به روي او بسته است، درهاي بهشت باز است به شرطي که خودمان، دربهاي جهنم را براي خودمان باز نکنيم و حرمت اين ماه شريف را حفظ کنيم. جوانان عزيز همه، انشاءالله با آمادگي هر چه بيشتر وارد اين ماه شويد.

خانواده هاي عزيزي که دختران و پسران سال اولي دارند، روحيه آن ها را تقويت کنيد. به آن ها تلقين نکنيد که ضعيف و ناتوان هستند و توان روزه داري ندارند. 50 درصد روزه، با تقويت روحيه است، 50 درصد هم با غذا و مراقبت و مواظبت است. وقتي روحيه ضعيف باشد، انسان هر چقدر هم غذا بخورد، در طول روز کم مي آورد. انسان با شکم، انسان نيست. آدم با هنر خود، ايمان و اراده، قدرت معنويت، توکل بر خدا آدم است. پرخوري هنري نيست. بسياري از مواد زائد در بدن، چربي هاي اضافه موجود در بدن در ماه رمضان با تنظيم سوخت و سازهاي بدن از بين مي رود.

چربي هاي زائد در بسياري موارد تبديل به سکته، سرطان و بيماري هاي کبد و ديابت و مرض قند و ... مي شود. روزه براي سلامت ما از هر چيز واجب تر است. آخرت و بهشت و ضيافت خدا جاي خود را دارد ولي سلامت همين بدن ناتوان ما با روزه است. بهترين نسخه بهداشتي و شفابخش خدا روزه است به شرطي که ما در افطار و سحر هم رعايت کنيم.

بنده ي ناقابل و اين مردم، همگي از خداوند سپاسگزاريم که ما را در آستانه ماه شريف رمضان المبارک قرار داد و بر همه نعمات ماه شعبان و روزهاي بزرگ خرداد شکرگزار خداوند هستيم.

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

الْحَمْدُلِلَّهِ نَحْمَدُهُ وَ نَسْتَعِينُهُ وَ نَسْتَغْفِرُهُ وَ نَسْتَهْدِيه ِوَ نَعُوذُ بِاللَّهِ مِنْ شُرُورِأَنْفُسِنَا وَ مِنْ سَيِّئَاتِ أَعْمَالِنَا مَنْ يَهْدِي اللَّهُ فَلَا مُضِلَّ لَهُ وَ مَنْ يُضْلِلْ فَلَا هَادِيَ لَهُ وَ أَشْهَدُ أَنْ لَا إِلَهَ إلَّا اللَّهُ وَحْدَهُ لَا شَرِيكَ لَهُ وَ أَشْهَدُ أَنّ َمُحَمَّداً عَبْدُهُ وَ رَسُولُهُ انْتَجَبَهُ لِوَلَايَتِهِ وَ اخْتَصَّه ُبِرِسَالَتِهِ وَ أَكْرَمَهُ بِالنُّبُوَّةِ أَمِيناً عَلَى غَيْبِهِ وَ رَحْمَةً لِلْعَالَمِ. اُوصيکُم عِبادَالله وَ نَفْسي بِتَقْوَي الله و اُخوّفکُم مِن عِقابِه

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ عَبْدِکَ وَ رَسُولِکَ، سيد المرسلين وَ امام المتقين وَ رَسُولِ رَبِّ الْعَالَمِينَ وَ صَلِّ عَلَى عَلِيٍّ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ وَ وَصِيِّ رَسُولِ رَبِّ الْعَالَمِينَ وَ صَلِّ عَلَى الصِّدِّيقَةِ الطَّاهِرَةِ فَاطِمَةَ [الزَّهْرَاءِ] سَيِّدَةِ نِسَاءِ الْعَالَمِينَ وَ صَلِّ عَلَى سِبْطَيِ الرَّحْمَةِ وَ إِمَامَيِ الْهُدَى الْحَسَنِ وَ الْحُسَيْنِ سَيِّدَيْ شَبَابِ أَهْلِ الْجَنَّةِ وَصَلِّ عَلَى أَئِمَّةِ الْمُسْلِمِينَ عَلِيِّ بْنِ الْحُسَيْنِ وَ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِيٍّ وَ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ وَ مُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ وَ عَلِيِّ بْنِ مُوسَى وَ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِيٍّ وَ عَلِيِ ّبْنِ مُحَمَّدٍ وَ الْحَسَنِ بْنِ عَلِيٍّ وَ الْخَلَفِ الْهَادِي الْمَهْدِيِّ حُجَجِکَ عَلَى عِبَادِکَ وَ أُمَنَائِکَ فِي بِلادِکَ. اَللّهُمَّ اِنّا نَرْغَبُ اِلَيْکَ فى دَوْلَةٍکَريمَة، تُعِزُّ بِهَا الاِسْلامَ وَاَهْلَهُ، وَ تُذِلُ ّبِهَا النِّفاقَ وَ اَهْلَهُ، وَ تَجْعَلُنا فيها مِنَ الدُّعاةِ اِلى طاعَتِکَ، وَ الْقادَةِ اِلى سَبيلِکَ

برادران و خواهران عزيز همه شما و نفس حقير خود را به تقواي الهي توصيه مي کنم. براي همه از خداوند، آرزوي توفيق دارم. در روايات راجع به روزه آمده است:

لِلصَّائِمِ فَرْحَتَانِ: فَرْحَةٌ عِنْدَ فِطْرِهِ، وَفَرْحَةٌ عِنْدَ لِقَاءِ رَبِّهِ، وَلَخُلُوفُ فِيهِ أَطْيَبُ عِنْدَ اللَّهِ مِنْ رَائِحَةِ الْمِسْكِ الأَذْفَرِ، الصَّوْمُ جُنَّةٌ، الصَّوْمُ جُنَّةٌ ".

روزه دار دو شادماني و خوشحالي دارد. شادماني هنگام افطار و شادماني ديگر در روز قيامت هنگامي که در محضر خداست. انشاءالله قدر بدانيم که فرداي قيامت در محضر اوليا و انبيا همگي خوشحال باشيم که توفيق روزه داري و درک ماه صيام را به همه ما عنايت فرموده است.

بيست و سوم خرداد، روز تاسيس شوراي عالي انقلاب فرهنيگ توسط امام (ره) است. شوراي انقلاب فرهنگي و فرهنگ جامعه جزء مهمترين و ارزشمند ترين مسائل جامعه است. اگر بخواهيم اقتصاد يا سياست يا جامعه آبادي داشته باشيم، بايد فرهنگ ما آباد باشد. ماه شريف رمضان، فرصتي براي تأکيد روي مسائل فرهنگي است. فرهنگ به معناي ابتذال و بي بند و باري نيست، فرهنگ به معناي اخلاق و معنويت، به معناي برادري و انسانيت و عدالت است. فرهنگ به معناي دلسوزي و خيرخواهي و خدمتگزاري به مردم است. مبادا فرهنگ را به غلط بگيريم و انديشه هاي غلط را به نام فرهنگ بدانيم و مردم را سرگرم کنند. آن که براي ملت ما سرمايه است، بچه هاي ما را به جبهه هاي جنگ برده و 175 غواص عمليات کربلاي 4 را به شهادت رسانده که انسان به وجود آن ها افتخار مي کند، با معنويت و اخلاق است. جامعه با معنويت و اخلاق اداره مي شود. اميدوارم مسئولين محترم استان و شهرستان ها و در سطح کشور توجه کنند. انقلاب ما انقلاب فرهنگي است. انقلاب ايمان و اخلاق و معنويت است. ما در برابر غرب، امريکا و دشمنان اسلام و شياطين با تکيه بر قرآن و ايمان و تقوا ايستاده ايم نه با تکيه بر بي بند و باري و فساد.

افرادي که فرصت و مکنت و قدرتي دارند، فرصت ها را هميشگي ندانند، به مسائل اخلاقي و بي بند و باري ها دامن نزنند. از خدا بترسيد. از خشم مردم بترسيد. اگر براي جمع کردن راي چنين کارهايي مي کنيد، صد در صد اشتباه مي کنيد. بنده بيشتر از اين در اين مسئله وارد نمي شوم و اگر لازم بود در فرصتهاي ديگر به صورت جديتري دنبال خواهم کرد.

روز 27 خرداد روز تاسيس جهاد سازندگي و بعد هم جهاد کشاورزي است. کشاورزي در کشور ما يک اصل و اساس است، حتي در استان ما که چهارمين استان صنعتي کشور محسوب ميشود، ظرفيت هاي کشاورزي فوق العاده است. ظرفيت هاي باغي و کشاورزي و دامي، ظرفيت هاي طيور و آبزيان و مراتع و گلکاري بسيار مهم است. اميدوارم دولت محترم و برادران ما در سطح استان توجه کنند، در توسعه کشاورزي استان، توسعه منابع توليدي دامي و کشاورزي و بذر و نبات و گياه و باغات و مراتع استان همه دست به دست هم دهيم. اتحاديه ها و تعاوني هاي کشاورزي کمک بدهند. کشاورزي حتي در کشور ما قابل صدور است. ما مي توانيم با توليد مرغ و گوشت قرمز و آبزيان به استان هاي ديگر صادرات داشته باشيم. در زمينه ي لبنيات، توليد کشمش، پسته، انار، زعفران و گل و گياه، توليدات خود را به کشورها و مناطق و استان هاي ديگر صادر کنيم.

اميدوارم در اين بخش هم همگي همت کنيد، برادران عزيز در سازمان جهاد کشاورزي استان همت کنند. در بحث محيط زيست، کويرزدايي، بيابان زدايي و.. همه اين ها با حمايت واقعي از کشاورزي ممکن است. کشور با کار و توليد آباد است، با تنبلي و تن پروري هيچ ملتي به بزرگي نمي رسد. بنده در زماني که دادستان کل بودم، در رابطه با کلزا در منطقه ساوه و زرنديه پيگيري داشتم. کلزا براي توليد روغن نباتي است. کمباين سازي در اين جا جواب نمي دهد چرا که دانه هاي کلزا مثل خشخاش ريز است. به اندازه ي دکترا راجع به کلزا کار کرده ايم. بايد همت کنيم کيفيت محصولات خصوصاً محصولات ارگانيک را بالا ببريم. تا آن جا که ممکن است از سم و کود شيميايي پرهيز شود. بايد تدابير لازم اتخاذ شود.

نيروي انساني در بخش کشاورزي مرتبا آموزش ببيند، تحقيقات و پژوهش، کارهاي تحقيقاتي جدي، اصلاح بذر و نهاده ها، کارشناسي زمين، آب و نوع کشت، آمايش سرزميني، همه اين مسائل را برادران جهاد کشاورزي بايد دنبال کنند. با توجه به اين که آقاي حجتي وزير کشاورزي هستند، اميدي وجود دارد. الان نسبت به گذشته بهتر است. انشاءالله استان ما هم در بخش کشاورزي لبيک گو باشد، آبياري قطره اي، آبياري باراني، يکپارچه کردن زمين ها، کشت و آبياري و.. همه بايد کمک بدهيم. دوستان عزيز در مجلس هم کمک بدهند. به هر کيفيت در کشور، بحث کشاورزي مهم است. امنيت غذايي، سلامت غذايي، رشد جمعيت 150 ميليوني را تأمين کند. بايد آب غرقابي را به آبياري باراني تبديل شود. انشاءالله خداوند کمک کند و برادران هم اين مسئله را جدي تر بگيرند.

مسئله ديگر در رابطه با 26 خرداد و سالگرد شهادت برادران موتلفه اسلامي مرحوم حاج صادق اماني، بخارايي و نيک نژاد و صفارهرندي است که بعد از جريان ترور منصور، اعدام شدند. به خاطر جريان ننگين کاپيتولاسيون که رژيم شاه و حسنعلي منصور به عنوان نخست وزير کاپيتولاسيون يعني آزادي نظاميان و مستشاران امريکا در کشور را به مجلس آن روز تحميل کردند و بعد هم ملت انتقام گرفتند. ياد اين شهدا که طلايه داران شهادت بعد از شهداي 15 خرداد هستند را گرامي مي داريم.

جايي که آن ها اعدام شدند، به امر مقام معظم رهبري، به يک مسجد آبرومند در حشمتيه به نام مسجد جهاد تبديل شده است. طاغوتيان کجا هستند و قبر آن ها کجاست؟ جاي قبر و مزار شهدا امروز به مسجد و پايگاه ايمان و عبادت تبديل شده است، اين مزد دنيوي است و خدا مي داند که درجات آن ها در آخرت چقدر است؟

کساني مثل آل سعود که در يمن اين همه جنايت مي کنند، باور نمي کنند که به خشم و غضب الهي گرفتار خواهند شد و خدا ملت مظلوم يمن، بحرين، سوريه و عراق و لبنان و فلسطين را پيروز خواهد فرمود و شر اسرائيل و داعش و آل سعود را از سر ملت هاي مظلوم منطقه کوتاه خواهد کرد. قطعا بايد دعا کنيم و اين تنها کاري است که مي توانيم انجام دهيم. از خداوند متعال با زبان عبادت و نيايش و دعا پيروزي مسلمانان را خواستاريم.

مذاکرات 1+5 در چارچوب سياست ها و خطوط کلي که مقام معظم رهبري ترسيم فرموده است، بايد خط قرمزها به طور کامل رعايت شود. حقوق هسته اي ملت بزرگوار ما به رسميت شناخته شود. مطرح کردن مسئله ي بازديد از مراکز نظامي ايران، از انتظارات غلط آنهاست. فشارهاي جانبي که به ملت ما تحميل مي کنند و يا نسبت به تحريم ها بازي در مي آورند، قطعا تيم عزيز مذاکره کننده ما هوشيار است و مواظب خطوط قرمزي که توسط مقام معظم رهبري تعيين شده هستند و خواهند بود و قطعا فريب دغلکاري هاي امريکا و اسرائيل و آل سعود را نخواهند خورد. يکي از نمايندگان يا وزراي آل سعود از همکاري با اسرائيل عليه ما خبر داده و از طرف ديگر ابراز کرده اند که همه گزينه ها روي ميز است. مايه تعجب است. آل سعود فکر مي کند بعد از امريکايي ها ابرقدرت است. اينان در ملت بي پناه يمن هم نتوانستند غلطي بکنند. جمهوري اسلامي ايران که کانون شيران شجاعت، کانون امام راحل (ره) و مقام معظم رهبري است و هر خانه ي آن يک سنگر عزت و شرف در برابر گرگ هاي جنايتکار است، را تهديد مي کنند.

آل سعود در برابر جناياتي که مرتکب مي شوند در تاريخ و پيشگاه خدا و ميان ملت ها مورد سوال خواهند بود.

اگر روزي ملت هاي مسلمان، فرصت پيدا کنند، قطعا انتقام خون شهداي بحرين و ...را از جنايتکاران آل سعود خواهند گرفت. انشاءالله

دو حادثه مايه تاثر در کشور داشتيم که انشاءالله مسئولين رعايت کنند. مسافران عراقي که از مسير چالوس عبور ميکردند در منطقه سياه بيشه تصادف کردند و تعدادي از آن ها کشته و تعدادي مصدوم شدند.

اين براي آبروي کشور مناسب نيست. در بين زائران عربستاني به خاطر سهل انگاري خدمه ي هتل و استفاده از قرص برنج در غذا، مسموميت ايجاد شد و چند کودک و نوجوان از دنيا رفتند، عربستاني ها هم فرصت بزرگ کردن اين مسائل را به دست مي آورند. اميدوارم مسئولين ذيربط، هتل ها، رانندگان، امور حمل و نقل و ... هوشيارتر باشند. اين بحث، آبروي کشور است. اين مسائل در عراق و عربستان عکس العمل دارد. همگي بايد مراقبت و مواظبت بيشتري داشته باشند و از خدا هم کمک بخواهند. موفق و پيروز باشيد.