1396/05/25 13:40
نماينده ولي فقيه در استان مركزي:
احقاق حقوق بين المللي آبي ايران سرفصلي مهم در تكاليف مسئولان
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: دفاع جانانه از حقوق بین المللی ایران در حوزه آب از سرفصل های مهمی است که مسئولان نظام در سطوح کلان و کابینه دوازدهم باید با قاطعیت آن را دنبال کنند.

آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی روز چهارشنبه در کلاس درس اخلاق مدیران استان مرکزی افزود: بر اساس معاهده هیرمند که میان ایران و افغانستان، امضا شده باید هرثانیه 26 متر مکعب آب به دریاچه هامون سرازیر شود اما اکنون هیچ آبی به این دریاچه نمی ریزد و این محل تبدیل به یکی از کانون های ریزگرد در ایران شده است.
وی ادامه داد: همچنین سد سازی های ترکیه مقابل رودخانه های دجله و فرات نیز مشکلاتی را برای کشورمان ایجاد کرده است چرا که رودخانه فرات از ترکیه وارد سوریه شده و با گذر از این کشور مسیرش را در عراق ادامه می دهد و در نهایت به تالاب هورالعظیم سرازیر می‌شود.
امام جمعه اراک بیان کرد: روخانه دجله نیز از ترکیه وارد عراق شده و بعد از آبیاری این کشور، سرانجام به تالاب هورالعظیم می‌رسد، بنابراین عمده آب ورودی این تالاب مرزی با ایران از طریق دجله و فرات تامین می‌شود و در صورتی که سدهای ترکیه به بهره برداری برسد بیش از نیمی از آب این 2 رودخانه تحت کنترل این کشور قرار می گیرد و دیگر آبی به هورالعظیم نمی رسد و این محل نیز برای همیشه کانون ریزگردها خواهد بود.
وی اضافه کرد: دولت دوازدهم باید با تمام ظرفیت و توان در حقوق آبی کشور وارد شود و اجازه ندهد حقوق ملت ایران از سوی برخی همسایه ها تضعیف شود.
آیت الله دری نجف آبادی در ادامه سخنان خود آیین تنفیذ و تحلیف ریاست جمهوری را باعث افتخار ملت ایران دانست و گفت: وجود رهبر معظم انقلاب برای کشور ایران نماد وحدت، عظمت و اقتدار ایران اسلامی است و مردم باید همواره شاکر این نعمت خدادادی باشند.
امام جمعه اراک بیان کرد: اصل خدمت به اقشار مختلف مردم به خصوص محرومان، ایجاد اشتغال، حمایت از صنایع، تامین بازار فروش صنایع کوچک و متوسط، حل مشکلات صنایع واگذار شده، نظارت دقیق و گسترده بر اصل 44 قانون اساسی از اولویت های جدی در کشور است که همه ارکان نظام باید در کنار دولت دوازدهم آن ها را پی بگیرند.
وی در بخش دیگری از سخنانش به انتصاب رئیس و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام از سوی رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: سامان بخشی مجموعه سیاست های کلی و بازنگری در عناوین و فرایندها، چابک سازی تشکیلات و حذف بخش های موازی و غیر ضروری از مهمترین وظایف این مجمع است که از سوی معظم له به اعضا ابلاغ شده است.
درس اخلاق مدیران استان مرکزی هر 2 هفته یک بار در بیت نماینده ولی فقیه در این استان برگزاری می شود.